مسجد جامع مرند
آرامگاه شیخ محمود شبستری,آذربایجان شرقی
مسجد جامع شیرلوی عجبشیر
کلیسا سنت استپانوس٬ جلفا
ورزقان
دو تخته 130,000تومان
5% تخفیف
دو تخته 450.000تومان
29% تخفیف
دو تخته 290.000تومان
41% تخفیف
جاذبه ها و هتل های استان آذربایجان شرقی

معرفی استان آذربایجان شرقی

استان آذربایجان شرقی (به فارسی باستان: آذربادگان) یکی از استان‌ های ایران است که در زمان حکومت پهلوی آذربایجان خاوری نامیده می شد. این استان بزرگ‌ ترین و پرجمعیت‌ ترین استان ناحیهٔ شمال غربی ایران (آذربایجان) محسوب می‌شود. استان آذربایجان شرقی از سمت شمال به جمهوری‌ های آذربایجان و ارمنستان، از سمت غرب و جنوب غرب به استان آذربایجان غربی، از سمت شرق به استان اردبیل و از سمت جنوب شرق به استان زنجان محدود شده‌ است. این استان دارای آب و هوای سرد کوهستانی بوده و کلّ محدودهٔ استان را کوه‌ ها و ارتفاعات تشکیل داده‌ اند. مساحت استان آذربایجان شرقی ۴۵٬۴۹۱ کیلومتر مربع است که از این جهت، یازدهمین استان بزرگ ایران محسوب می‌شود. این استان محل اتصال دو رشته کوه مهم و اصلی کوه‌ های ایران، یعنی البرز و زاگرس است و بلندترین نقطهٔ آن، قلهٔ کوه سهند است. مرکز استان آذربایجان شرقی، کلانشهر تبریز است. از شهرهای مهم و اقماری این استان می‌توان به مرند، مراغه، میانه اشاره کرد. آذربایجان شرقی رتبهٔ اول صادرات غیرنفتی در کشور را داراست. همچنین این استان امن‌ ترین و کم‌جرم‌ ترین استان ایران به شمار می‌ رود.

جنگلهای ارسباران در استان آذربایجان شرقی  بعنوان زیست کره جهانی به ثبت رسیده است و از زیباترین جنگل هاى كوهستانى بشمار میرود. منطقه به ثبت رسیده محل انحصارى رویش گونه‌ هاى گیاهی نادر و یگانه زیستگاه یكى از کمیاب ترین پرندگان به نام سیاه خروس است.

از جمله مکان ‌های مناسب در جنگلهای ارسباران جهت استراحت و اسکان می‌ توان به قلعه درسی، مکیدی درسی، آینالو در کلیبر و چیچکلو در ورزقان اشاره کرد.

بیشتر
مقصد گردشگری خود را انتخاب کنید:
    loading ...Loading