مسجد جامع شماخی

دومین مسجد ساخته شده در ناحیه قفقاز

آدرس:
آذربایجان٬ شماخی٬ مسجد جامع
زمان بازدید:
صبح الی عصر
تعطیلی هفته
ندارد.
تعطیلات سالانه
ندارد.
بلیط ورودی
رایگان.
بلیط اتباع خارجی
رایگان.
چکیده: مسجد جامع شماخی

مسجد جامع شاماخی در سال 743 میلادی در این شهر بر روی یک معبد مهری پرستی ساخته شد. که دومین مسجد ساخته شده در ناحیه قفقاز بعد از مسجد جمعه دربند به تاریخ ساخت 734 میلادی در داغستان است.

این مسجد در دوران خلافت مسلمه بن عبد الملک برادر٬ جانشین و فرمانده خلیفه اموی الولید با غلبه خلفای اموی و نفوذ اسلام در منطقه قفقاز و داغستان شروع شد که این عصر آغاز ساخت و ساز مساجد و اماکن مذهبی در این منطقه بود. در این سال های فرمانداران عرب با تقویت برج ها و دیوارهای اطراف این شهر و ساخت سازهای جدید میراث فرهنگی غنی را در این شهر از خود بجای گذاشتند. که اهمیت این شهر برای خلفای عرب از بزرگی مسجد جمعه شاماخی بجای مانده در این شهر کاملا مشخص است.

مشخصات کلی
نام
مسجد جامع شماخی
قدمت
در سال 743 میلادی در این شهر بر روی یک معبد مهری پرستی ساخته شد.
میراث جهانی یونسکو
پیشنهادات
بخش های مهم برای بازدید
داخل مسجد٬ حیات مسجد و باغچه زیبای آن با مناره های قدیمی در باغچه.
بهترین زمان بازدید
قبل از ظهر و بعد از ظهر. شب ها هم برای عکاسی مناسب است.
مدت زمان بازدید
نیم ساعت.
مسیر دسترسی
آدرس
آذربایجان٬ شماخی٬ مسجد جامع
نحوه دسترسی
سواری٬‌اتوبوس
امکانات
دسترسی به وسایل نقلیه
پارکینگ
دستشویی
اقامتگاه
رستوران
بوفه
امانتداری
پوشش شبکه
نزدیکترین جاذبه ها و محل اقامت به مسجد جامع شماخی
متن کامل: مسجد جامع شماخی

حوادث و بازسازی:

تخریب قابل توجه و خسارات وارده به مسجد جمعه در جنگ ها و زلزله ها دلیل بازسازی ترمیمی ساختمان مسجد بوده است. اولین بازسازی مسجد جمعه در پایان قرن دوازدهم میلادی بخاطر خسارات قابل توجهی از تاخت و تاز های جزیی بوده است. ساخت و ساز دوم مسجد در قرن هفدهم میلادی در زمان سلطنت سلسله ی صفوی انجام گرفته است. اولیا چلبی دانشمند و جهانگرد ترک در بازدید از شاماخی در سال 1656 می گوید مسجد جامع بزرگترین بنای مذهبی شهر در بین بناهای دیگر آن است. بازسازی سوم مسجد در سال 1860 توسط معمار استاد "حاجی بابا بی اوف" بعد از تخریب حاصله در زلزله سال 1859 انجام شده است. بازسازی چهارم بعد از قوی ترین زلزله در سال 1902 که بناهای بسیاری از شاماخی را مورد تخریب و خسارت قرار داده بود, شروع شد.

فاجعه زنده سوازندن مردم در این مسجد:

در سال 1918 میلادی, مسجد جمعه که هنوز به طور کامل بازسازی نشده بود توسط نیروهای مسلح  حزب داشناکسوتیون به سرکرده گی استپان لالایان طعمه ی حریق گردید. در این حمله, شهر به طور کامل تخریب و سپس سوزانده شده بود و هیچکدام از مساجد از این ویرانی سالم نمانده بودند. در نتیجه ی آتش سوزی 1800 نفر از ساکنین اعم از زن و بچه و پیرمردان که از سرناچاری به درون مسجد پناه برده بودند توسط داشناک ها زنده زنده سوزانده شدند.

منابع:

ترجمه تیم تریپ یار از

کتاب راهنمای آذربایجان به زبان انگلیسی توسط مارک ایلئیت

wikipedia.org

azerbaijans.com

عکس های گرفته شده توسط تیم تریپ یار٬ سعید علیزاده

شما هم می توانید در این مورد نظر دهید: