آبشار لاتون

بلندترین آبشار ایران

چکیده: آبشار لاتون

آبشارهای ایران اگرچه از نظر ارتفاع قابل رقابت با آبشارهای بلند جهان نیستند ولی علاوه بر بلندی، شاخصه های دیگری نیز مانند عرض آبشار، حجم آب خروجی آبشار، یکپارچه یا چند پله ای بودن آبشار و همچنین عواملی محیطی دیگری چون اقلیم منطقه و جاذبه های طبیعی اطراف آبشار و همینطور باورهای اهالی بومی نیز می تواند در شهرت آنها موثر باشند. تاکنون مطالعه دقیق و جامعی در مورد ارتفاع آبشارهای مهم ایران صورت نگرفته ولی با توجه به تجربیات متخصصین طبیعت گردی و نظرات اهل فن، می توان آبشار لاتون آستارا را با ارتفاع 105 متر بلندترین آبشار ایران دانست، بعد از آن، آبشارهای وروار و سرنکوه در کوه های جبال بارز کرمان با ارتفاعی حدود 100 متر و آبشارهای شوی در سالن کوه دزفول و پیران کرمانشاه واقع در منطقه ریجاب با ارتفاعی بالغ بر 80 متر قرار دارند.

آبشار لاتون با طول و عرض جغرافیایی 38 درجه و 19 دقیقه عرض شمالی و 48 درجه و 43 دقیقه طول شرقی در شهرستان آستارا، شهر لوندویل و روستای کوته کومه واقع شده است. آبشاری به ارتفاع تقریبی 105 متر که از محل ریزش آن تا مکانی که آب آن به جریان رونده مبدل می شود نیز دارای دو پله بلند دیگر می باشد. حجم آب ریزشی آبشار در ماههای مختلف سال متغیر است ولی به طور دایمی در تمام فصول در جریان است.

مشخصات کلی
نام
آبشار لاتون
ارتفاع
105متر
ویژگی جغرافیایی
آبشار لاتون از دامنه‌های شرقی کوه اسپیناس سرچشمه می گیرد و به رود خانه 17 کیلومتری لوندویل می رسد. این رودخانه به سمت کوته کومه و لوندویل حرکت کرده و در پایان وارد دریای خزر می‌شود.
ویژگی جانوری
از تنوع جانوری اطراف ابشار نیز می‌توان به گرگ، گراز، خرس (نادر)، جوجه تیغی، اسب، گاو، و... اشاره کرد.
ویژگی گیاهی
در حاشیه این آبشار جنگلی از درختان آلو، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی وجود دارد
پیشنهادات
بهترین زمان بازدید
بهار یا اواخر زمستان
مدت زمان لازم برای بازدید
یک روز
نزدیک ترین جاذبه های گردشگری
قلعه لاتون و قله اسپیناس، روستای متروکه آسیو شوان، آبشارهای منطقه
پیشنهاد ویژه
این مسیر را حتما با یک گروه حرفه ای طبیعت گردی یا کوهنوردی طی کنید تا دچار مشکلات پیش بینی نشده نشوید.
مسیر دسترسی
آدرس
استان گیلان، 15 کیلومتری جنوب شهرستان آستارا، شهر لوندویل، ر روستای کوته کومه. فاصله از روستای کوته کومه تا آبشار حدود 6 کیلومتر است
نحوه دسترسی
از لوند ویل یك راه فرعی آسفالته به طرف روستای كوته‌كومه وجود دارد كه بعد از یك ربع شما را به این روستا می رساند. اما از آن به بعد باید به پاهایتان اتکا کنید تا بعد از سه ساعت پیاده روی از میان جنگل ها، صدای آبشار را بشنوید.
امکانات
پارکینگ
دارد
دستشویی
دارد
بوفه
دارد
اقامتگاه
دارد
نزدیکترین جاذبه ها و محل اقامت به آبشار لاتون
متن کامل: آبشار لاتون

آستارا اگرچه بیشتر به خاطر بازارهای ارزان قیمتش شهرت پیدا کرده، اما اگر اهل گشت و گذار در طبیعت باشید می توانیدروی این بندر مرزی به عنوان یکی از بکرترین مقاصد طبیعت گردی تان حساب باز کنید. آستارا با لوندویل و آبشار لاتون و روستاهای بکر و دست نخورده ای که دارد، میزبان خوبی برای یک سفر متفاوت و یک تجربه منحصر به فرد خواهد بود!

آبشار لاتون را باید در 15 کیلومتری جنوب شهرستان آستارا، شهر لوندویل و در روستای کوته کومه ببینید. آبشاری که با ارتفاع 105متری اش لقب بلندترین آبشار استان گیلان را یدک می کشد.
 
از لوند ویل یك راه فرعی آسفالته به طرف روستای كوته‌كومه وجود دارد كه بعد از یك ربع شما را به این روستا می رساند. اما از آن به بعد باید به پاهایتان اتکا کنید تا بعد از سه ساعت پیاده روی از میان جنگل ها، صدای آبشار را بشنوید. در حقیقت فاصله از روستای کوته کومه تا آبشار حدود 6کیلومتر است که در زمان طی این مسیر، ارتفاع به طور تدریجی 750 متر افزایش پیدا می کند.
 
در این مسیر، باید از تپه ها و آبشارهای کوچکی بگذرید که عبور از آنها نیاز به آمادگی بدنی کافی دارد. بنابراین توصیه می کنیم چند بار در مسیر توقف کرده و تجدید قوا کنید. علاوه بر آبشار اصلی، آبشاری دیگر در ۱۰ متری آن قرار دارد که ۶۵ متر ارتفاع دارد و سرریز آب آن نسبت به آبشار اصلی بیشتر و پر عرض تر است. در بالا دست آبشار بزرگ لاتون، سه حوض بزرگ طبیعی با سه آبشار ۱۰ متری وجود دارد که از زیبایی‌های بی نظیر و منحصربه‌فرد منطقه لاتون است. مسیر صعود آبشار تپه‌هایی جنگلی و بسیار زیباست که در طول مسیر چشمه‌های فراوانی با آبی خنک و نوشیدنی دیده می‌شود. انتهای مسیر نیز دارای پرتگاه‌هایی خطرناک و مرگبار است.
در مسیر صعودتان به یک روستای قدیمی متروکه هم برمی خورید که آسیو شوان نام دارد. آسیو در زبان تالشی به معنی آسیاب و شوان به معنی کنار رودخانه است.
 
به 500متری آبشار لاتون که برسید، اولیه نشانه های آن را به چشم خواهید دید. در حاشیه این آبشار جنگلی از درختان آلو، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی وجود دارد که در 9 ماه اول سال، سرسبز و پربار و دیدنی هستند.
از تنوع جانوری اطراف ابشار نیز می‌توان به گرگ، گراز، خرس (نادر)، جوجه تیغی، اسب، گاو، و... اشاره کرد.
 
آبشار لاتون از دامنه‌های شرقی کوه اسپیناس سرچشمه می گیرد و به رود خانه 17 کیلومتری لوندویل می رسد. این رودخانه به سمت کوته کومه و لوندویل حرکت کرده و در پایان وارد دریای خزر می‌شود.
 
بهترین فصل سفر به آبشار لاتون اوایل بهار یا اواخر زمستان است که آب و هوای منطقه معتدل بوده و رطوبت کمتر اذیتتان خواهد کرد. با این حال، توصیه می کنیم این مسیر را حتما با یک گروه حرفه ای طبیعت گردی یا کوهنوردی طی کنید تا دچار مشکلات پیش بینی نشده نشوید.
 
اگر گذارتان به این آبشار افتاد، می توانید سری هم به قلعه لاتون و قله اسپیناس بزنید. البته به شرطی که اهل کوهنوردی باشید و آمادگی بدنی کافی برای این کار داشته باشید. در نزدیکی آبشار لاتون پارکینگ، بوفه، سرویس بهداشتی، آبگرم معدنی و اتاق های کرایه ای هم وجود دارد که می توانید از آنها برای یک اقامت کوتاه استفاده کنید.

شهرستان لوندويل يکی از زيباترين مناطق سياحتي گيلان است كه با آبشار معروف لاتون بر خود مي‌بالد. اگر در فصولی بجز زمستان قصد سفر به لوندویل را دارید، مطمئن باشید كه ساحل این شهر و ساحل صدفی و کم نظیر آن آنقدر جذابیت دارد كه بتواند یك روز زیبا و جذاب دریایی را برای‌ شما و خانواده یا دوستان‌تان رقم بزند.
 
منابع:
beytoote.com
shemirankooh.blogfa.com
fa.wikipedia.org
tici.blogfa.com
روزنامه ایران

شما هم می توانید در این مورد نظر دهید: