آبشارهای خوشکار

چکیده: آبشارهای خوشکار

اگر از دلدادگان به طبیعت هستید و با شنیدن نام آبشار به وجد می آیید، میتوانید در فصل زیبای بهار به این خواسته خود توجه بیشتری نشان داده و در دل طبیعت با آبشارها ی زیبا در جای جای ایران دمخور شوید. شهرستان بافت استان کرمان نیز با آبشارهای دل انگیز در این فصل پذیرای دوستداران طبیعت است.

مشخصات کلی
نام
آبشارهای خوشکار
وجه تسمیه
خوشکار، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بافت در استان کرمان ایران است.
ویژگی جغرافیایی
موقعیت های جغرافیایی N292458 E564409 و آبشار دوم N292459 E564324
ویژگی گیاهی
گیاهان دارویی و باغهای میوه روستای خوشکار
پیشنهادات
بخش های مهم برای بازدید
آبشارها
بهترین زمان بازدید
بهار (بویژه از اواسط اردیبهشت)
مدت زمان لازم برای بازدید
یک روز
وسایل و تجهیزات مورد نیاز
غذا، لباس اضافی، دمپایی و...
نزدیک ترین جاذبه های گردشگری
کوه شاه، آبشارهای منطقه، قنات کن قاضی خوشکار، تل شیخ موسی، چشمه های محمد بیگی و قل قلوئیه
مسیر دسترسی
آدرس
کرمان، بافت، کیسکان، خوشکار
امکانات
دسترسی به وسایل نقلیه
ندارد
رستوران
ندارد
پوشش شبکه
دارد
متن کامل: آبشارهای خوشکار

خوشکار نام روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بافت در دهستان کیسکان است. این روستا منبع غنی و متنوع از صدها گیاه دارویی و همچنین دو آبشار زیبا می باشد.

آبشارهای خوشکار شامل دو آبشار هستند و در مسیر موسوم به خوشکار قرار دارند که مسیر صعود به قله لاله زار در ارتفاعات بحر آسمان است.

آبشارهای خوشکار که در کیسکان و در روستای خوشکار واقع شده اند، آبشاری زیبا، بکر و دیدنی با آبی گوارا و خنک است که می ‌تواند تفرجگاه مناسبی برای علاقه‌ مندان به طبیعت و کوهنوردی باشد.

مسیر دسترسی
این آبشار در 25 کیلومتری شهرستان بافت قرار دارد. برای دسترسی به این آبشارها از جاده بافت به سمت کرمان، در روستای کیسکان توقف کنید. از این مکان پیاده روی به سمت آبشارها آغاز می گردد. در دره رودخان خوشکار در کنار مسیر رودخانه ادامه مسیر دهید تا به آبشارهای خوشکار برسید. در کنار آبشار دوم غاری واقع شده است. آبشار از صخره سمت راست غار جلوی دهانه غار فرو می ریزد. در فصل بهار شدت آب به قدری زیاد است که غار پشت آبشار مخفی می ماند. ادامه این مسیر به قله کوه شاه منتهی میگردد. وجود آبشارهای دره جسکین و آب کرکر در شمال روستای خوشکار در دامنه کوه شاه و آبشار روستای بنگان و آبشارهای کوچک و پی در پی گلی تلخه جار یکی دیگر از جذابیتهای ایجاد شده توسط آب چشمه سارهای کوه شاه می باشد. (کوه شاه جزو سلسله جبال مرکزی ایران است که از شمال غرب به جنوب شرق کشیده شده اند این کوهها در ایران از آذربایجان شرقی شروع و به کوههای سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی میرسند.)

مسیر دوم نیاز به مهارتهای بیشتری نسبت به مسیر اول دارد. برای دسترسی به این مسیر از جاده كرمان–بافت به سمت لاله زار، بخشي زيبا از توابع بردسير كه در دامنه ارتفاعات سربه فلك كشيده لاله زار واقع شده ادامه مسیر دهید. پس از طی 100 کیلومتر به جاده فرعی لاله زار خواهید رسید. ادامه جاده فرعی به طول 20 کیلومتر به لاله زار منتهی میگردد. (لاله زار در ارتفاع 2700 متری از سطح دریا واقع است و سردترین شهر استان کرمان محسوب می گردد. این شهر بعد از قمصر كاشان در زمينه گل محمدي ( گلابگيري) صاحب شهرت فراوانی است.) بعد از لاله زار در مسیر سد با عبور از آن به ابتدای مسیر پیاده روی میرسید. این منطقه تنگه اورتی نام دارد. فاصله لاله زار تا دهنه اورتي (ارتفاع 2900 متر) حدود 6 کیلومتر بصورت جاده خاكي است. مسیر پیاده روی از کنار رودخانه لاله زار در دره اورتی به آبشارهای اول و دوم خوشکار و نهایتا قله لاله زار منتهی می گردد.

 

منابع:
tispoon.com
irandeserts.com
beytoote.com
borna.news
aqta.ir
hamyarabongan.persianblog.ir
fa.wikipedia.org
irandeserts.com

هتل های شهر بافت

هتلی ثبت نشده است.
شما هم می توانید در این مورد نظر دهید: