غار علیصدر

طولانی ترین غار آبی جهان

زمان بازدید:
در نیمه اول سال 8 صبح الی 18 عصر و نیمه دوم سال همه روزه از ساعت 8 الی 15 در باز است.
تعطیلی هفته
ندارد.
بلیط ورودی
۴۰۰۰۰ تومان (مسیر عادی ۳۱۰۰۰ تومان)
بلیط اتباع خارجی
۸۰۰۰۰ تومان
چکیده: غار علیصدر

غار علیصدر یکی از دیدنی‌های جهانگردی استان همدان است. غارعلیصدرطولانی ترین غار آبی جهان می‌باشد. زمين شناسان قدمت سنگ هاي اين كوه را به دوران دوم زمين شناسي يعني دوره ژوراسيك ( 190 تا 136 ميليون سال قبل ) نسبت مي دهند و شواهد به دست آمده از درون غار حاكي از آن است كه اين غار پناهگاه انسان هاي اوليه بوده است. دست طبیعت اشکال طبیعی وآشنای بی بدیلی را بردیواره های آهکی آن نقش زده است، از مجسمه آزادی گرفته تا اسم الله.

مشخصات کلی
نام
غار عليصدر
تاریخچه زمین شناسی
دوران ژوراسیک
مشخصات فیزیکی غار
دهانه غار در اردیبهشت ماه ۱۳۵۳ به عرض ۵ متر و ارتفاع ۳ متر باز شد.
ویژگی خاص
طولانی ترین غار آبی جهان
پیشنهادات
بهترین زمان بازدید
بهار
مدت زمان بازدید
یک و نیم ساعت با قایق
غارهای مشابه
غار موليس در فرانسه و غارهاي شواليه وبوكان در استراليا
پیشنهاد ویژه
این مکان در روزهای تعطیل نیز دایر است اما بهتر است بعلت کثرت جمعیت در روزهای تعطیل از رفتن به این مکان صرف نظر کنید یا خیلی زود حرکت کنید تا طولانی مد
مسیر دسترسی
آدرس
این غار در ارتفاعات ساری قیه نزدیک روستای علی‌صدر شهرستان کبودراهنگ در استان همدان در فاصله ۷۵ کیلومتری شمال غربی همدان واقع شده است.
شماره تماس
۰۸۱-۳۸۲۵۵۵۵۲-۴ و ۳۵۴۴۴۴۴۴-۰۸۱
وب سایت
alisadr.com
امکانات
دسترسی به وسایل نقلیه
پارکینگ
سرویس بهداشتی
بوفه
رستوران
اقامتگاه
پوشش شبکه
نزدیکترین جاذبه ها و محل اقامت به غار علیصدر
متن کامل: غار علیصدر

این غار یکی از جاذبه های اصلی گردشگری همدان است که به همراه آثار تاریخی دیگر مثل آرامگاه با با طاهر وگنجنامه این شهر را به عنوان یکی از مقاصد اصلی گردشگری در ایران معرفی کرده است. در این غارسنگ‌ها و قندیل‌هایی که در این غار وجود دارند به شکل مجسمه‌هایی مثل پنجه عقاب و شیر دوسر درآمده‌اند. تا چند سال پیش که هنوز تمامی غار کاوش نشده بود عده‌ای می‌گفتند این غار ‌بی‌انتهاست؛ گروه دیگری می‌گفتند این غار از همدان شروع شده و تا اراک و کرمانشاه کشیده شده است. به همین خاطر غارنوردان تصمیم گرفتند تمام طول 11 هزار و 200 متری آن را طی کنند.
مردم روستای علی صدر و روستاهای اطراف، از قدیم‌الایام به وجود این غار پی برده بودند و از آب آن بهره‌برداری می‌کردند. اولین کاوش حرفه‌ای و برنامه‌ریزی شده به غار علیصدر در ۵ مهرماه ۱۳۴۲ شمسی توسط گروهی ۱۴ نفره از اعضای هیئت کوهنوردی همدان انجام شد که توانستند با کسب اطلاعات قبلی و همراه بردن تجهیزات لازم برای حرکت روی آب، با عبور از دریاچه، از شعبات و تالارهای مختلف آن بازدید کنند و زیبایی و عظمت داخل آنرا ببینند و اولین اطلاعات را از وسعت و ژرفای دریاچه و طول و عرض و عمق وارتفاع غار بدست آورند.
علی رغم انتشار خبر این بازدید و بازدیدهای متعاقب، تا سال ۱۳۵۲ دهانه غار تنگ و در حدود ۵۰ سانتیمتر بود و دسترسی به داخل غار تنها توسط کوهنوردان حرفه‌ای ممکن بود؛ سرانجام دهانه غار در اردیبهشت ماه ۱۳۵۳ به عرض ۵ متر و ارتفاع ۳ متر باز شد. در سال بعد، با بتون ریزی قسمتی از کف غار، مسیر خشکی نیز برای راهپیمایی در غار ایجاد شد و سپس با تجهیز غار به چند قایق و نیز تأمین روشنایی داخل آن، در تاریخ ۴ خردادماه ۱۳۵۵، غار علیصدر به بهره‌برداری رسید و بلیطهای چاپ شده برای بازدید گردشگران تحویل اداره تربیت بدنی همدان گردید.
موفقیت در توسعه و معرفی غار تا بحدی بود که شاه را نیز برای بازدید از غار در ۵ مهرماه ۱۳۵۵ ترغیب کرد که طی آن مقرر شد علاوه بر ارتباط برق سراسری به علیصدر و روستاهای اطراف و آسفالت راههای دسترسی به غار، نسبت به ایجاد مهمانسرای جهانگردی در ده علیصدر اقدام شود.

موقعیت جغرافیایی
دهانهٔ اصلی غار علی‌صدر در روستای علی‌صدر که مربوط به شهرستان کبودرآهنگ است، قرار دارد. همچنین این غار در فاصله ۷۵ کیلومتری شمال غربی همدان در کوههای زاگرس مطابق طول جغرافیایی ۱۵٫۳ درجه و ۳۵٫۱۸ درجه و عرض جغراقیایی ۱۸٫۸ درجه و ۴۸ درجه و ارتفاع ۱۹۸۰ متر از سطح دریا واقع شده‌است. این منطقه دارای نیمه خشک است و میزان متوسط بارش سالانه ۳۰۰ میلی‌لیتر است. رشته علی‌صدر قسمتی از واحدهای شکل گرفته درغرب ایران موسوم به تشکیلات متعلق به دوران ژوراسیک است و با رشته‌های متناوب از شیستها و سنگهای شنی در لا به لای پایه آن و یک رشته از ترکیبات آهکی که مثل خاک رس خاکستری تیره بوده و به صورت لایه‌های نازک روی شیستها قرار گرفته و یک لایه سبکتر از کریستالهای آهکی در بالا قرار گرفته‌است که محصول تغییراتی است که ناشی از حرارت و فشار بالا مربوط به فعالیتهای آتشفشانی در غرب رشته کوه علیصدر است. رشته علیصدر به خودی خود چینه‌ای (قسمتی که از روی زمین بالا آمده باشد) از یک طاقدیس بزرگ است که محور اصلی اش درجهت شمال به جنوب است. زاویه قرارگیری لایه‌ها در غار علی‌صدر و نواحی مجاور آن در حدود ۴۰ الی ۴۵ درجه‌است. طول رشته علی‌صدر حدود دو کیلومتر است. بیشترین ارتفاع رشته ۲۱۸۰ متر است و ارتفاع در محل دهنه ورودی که در شمال رشته علیصدر قرار گرفته ۱۹۸۰ متر است.
در طرف جنوب، برآمدگی آهکی به مسافت حدود سی کیلومتر ادامه می‌یابد و به رشته کوههای چاله کن و سارقیه متصل می‌شود. محور طاقدیس دراین قسمت جنوبی درجهت N115E قرار می‌گیرد؛ بنابراین رشته علیصدر حد فاصل بین کوههای علیصدر و کوه چاله کن از رشته اصلی جدا شده و در قسمت جنوبی ۲۵ درجه در مسیر خلاف گردش ساعت چرخیده‌است.

چگونگي تشکیل غارعلیصدر
در نتيجه تركيب آب حاصل ازبارش قطرات باران با گاز دي اكسيد كربن موجود در هوا تشكيل اسيد كربنيك ضعيف ونفوذ آن در زمينهاي آ هكي و انجام واكنش شيميايي تركيبي نا پايدار به نام بي كربنات كلسيم به وجود آورده است چون اين ماده در آب محلول است در درون لايه هاي آهكي ضخيم فضاهاي خالي ريزي ايجاد كرده واين فضاهاي خالي ميليون ها سال گسترش پيدا كرده و به مورور به هم پيوسته اند وبه عبارتي ميليونهاسال قلم صانع جهان خلقت به حكاكي ونقش آ فريني اين شاهكار شگفت انگيز مشغول بوده است تا اين غار بسيار وسيع در دل زمين ايجاد شده است .
 
قایقرانی در غار
آنچه غار علی‌صدر را از سایر غارهای آبی جهان متمایز می‌کند، سهولت استفاده از کانالهای آبی درون آن است که به سبب وسعت آن به‌راحتی می‌توان در آن طی مسیر کرده و با قایق‌های معمولی از درون آنها گذشت. محوطه غار دالان‌های پیچ در پیچ و دهلیزهای متعددی دارد. از مجموعه رشته آبها، دریاچه بزرگی در درون غار بوجود آمده و از این رو نفوذ به ژرفای غار تنها با قایق میسر است.براساس همین گزارش شکستهای زیادی در رشته علی صدر وجود دارد. بین ۳-۲ شکست در هر متر. به‌علاوه تعدادی سوراخ قیفی شکل در فواصل ۲-۱ متری مشاهده می‌شود که هر دو مشخصه، نفوذ سریع آبهای سطحی را تسهیل می‌کند. علاوه بر اینها ارتفاع آب در غار علیصدر در عمیق ترین نقطه به 14متر می رسد.

زيبايي هاي غار عليصدر :
غار عليصدر از بسياري جهات علي الخصوص به علت وجود گذرگاههاي ممتد آبي و درياچه هاي وسيع و قابل قايقراني كه در سرتا سر غار گسترده شده اند يكی از زيبا ترين جلوهاي طبيعي ايران وجهان و پديده اي  منحصر به فرد در نوع خود ميباشد كه فقط در معدودي از غارهاي جهان مثل غار موليس در فرانسه و غارهاي شواليه وبوكان در استراليا چنين زيبائيهاي خيره كنندهاي وجود دارد.
ساختار طبیعی غار علیصدر باعث شده تا اشکالی به صورت طبیعی و بدون دخالت بشر ساخته شود.در قسمتی از غار، سنگی وجود دارد که به صورت پنجه عقاب است. در قسمت دیگری از غار، سنگی به چشم می‌خورد که شبیه اسم مبارک‌ الله است.
قسمت‌های زیادی از غار به شکل‌های مختلفی درآمده‌اند؛ مثل شیر دوسر، کبوتر، قایق وارونه یا قسمت دیگری از سنگ‌های غار که به شکل خوشه انگور است. سنگ‌های دیگری هم وجود دارند که خیلی شبیه گل‌کلمند؛ آن‌قدر طبیعی که احساس می‌کنید واقعا گل کلم هستند.» علاوه بر زیبایی‌های غار علیصدر که یکی از جاذبه‌های این مکان شگفت‌انگیز به شمار می‌رود آب و هوای دلچسب این منطقه هم تاثیر زیادی در جذب مسافران دارد.
آب درياچه غار بدون رنگ و بو ميباشد و مزه آن معمولي است وهيچگونه حيات جانوري در آن وجود ندارد درجه حرارت آن در طول سال ثابت ودر حدود 12 درجه سانتي گراد و به قدري زلال است كه تا عمق 10 متري با نور معمولي و چشم غير مسلح بخوبي قابل رويت است نتايج آزمايشهاي فيزيكو شيميائي بر رور آن نشان مي دهد كه در نقاط مختلف غار ثركيبات شيميائي آن نزديك به هم بوده وجزء آبهاي بي كربناته كلسيك سبك با  ph اسيديته نزديك به خنثي ميباشد وبدليل وجود املاح آهكي فراوان در آب غير قابل خوردن است از آنجا كه مازاد آب غار توسط رشته هاي مختلفي ( مثل چشمه شور ) به خارج غار هدايت مي شود لذا سطح آب در طي فصول و سالهاي مختلف به استثناء مواقع كم آ بي يك نواخت است ولي در مواقع كم آبي داراي نواساناتي بوده كه آثار آن برروي ديواره غار به خوبي مشهود است.
آب غار در قسمتهاي مختلف آن از صفر تا 14 متر در نوسان است.  آب درياچه غار از چشمه هاي زير زميني ريزش مداوم آب از ديوار وسقف غار تامين ميشود كه منشا آنها به طور كلي از محل ريزشهاي جوي است سقف غار كه در بعضي قسمتها تا حدود 10متر از سطح آب ارتفاع دارد پوشيده از كربنات كلسيم خالص ودر بعضي قسمتها مخلوط با عناصر ديگر است كه برسر راه جريان آب از خارج به داخل غار به وجود آمده اند اين روسوبات به صورمختلف استالا كتيت هايي ( چكنده ) را تشكيل داده اند ودر كف غار ودر جاهايي كه آب وجود ندارد استالاكميت هايي ( چكيده) با اشكال متنوع و جذاب به فور ديده ميشود منظره داخل غار بسيا ربديع و هواي آن يسبار پاك و لطيف بوده و عاري از هر گونه گرد وغبار والودگي ميكروبي است ودر تابستان خنك ودر زمستان گرم و مطبوع است همچنين هواي داخل غار سبك بوده وحالت سكون مطلق دارد به طوري كه چنانچه شمعي در آنجا روشن كنند هيچ  گونه حركتي در شعله شمع ديده نمي شود.در برخي از معابر غار 10 الي11 كيلومتر پيشروي شده است ولي هنوز تمام كانلها و شبكه هاي ارتباطي غار كشف نشده اند در حال حاضر پس از طي مسير قابل قايقراني غار نوردي پياده در قسمت خشكي غار آغاز مي شود و گردشگران پس از طي مسافتي نسبتا طولاني مجددا با قايق ادامه مسير مي دهند تا كنون 14 كيلومتراز معابر غار كشف شده ولي تنها 4 كيلومتر از معابر كه با پرژكتور نور پردازي شده اند مورد بازديد قرار مي گيرند در مجموع بازديد از محوطه وسيع قنديل بزرگ جزاير سوم و چهارم قايقراني غار نوردي و گذر از پيچ و خم گذرگاههاي آبي و دالانهايي با سقف بلورين به بيننده مي با وراند كه در اين اثر حقيقتا يكي از شاهكار هاي جهان آفرينش است و هيچ وصفي توان توصيف اين همه شكوه و زيبايي را ندارد.
 امکانات رفاهي و تفريحي جانبی در مجموعه سياحتي غار عليصدر

1) يك باب مهمانسرا
2) ده دستگاه ويلاي چوبي يك و دو خوابه
3) شانزده  دستگاه سوئيت اقامتي
4) پنجاه دستگاه چادر صحرائي
رستوران ،بازارچه خريد مواد خوراكي و صنايع دستي نمازخانه ،سرويس بهداشتي توقفگاه اتومبيل وسايل بازي كودكان فضاي سبز و امكان كوهنوردي فراهم است.
 چراباید از این مکان دیدن کرد؟
غارعلیصدراز شگفتیهای طبیعی جهان است. نقشهایی که بطور طبیعی بر دل غار شکل گرفته مسحور کننده است. قایق سواری نیز بر لذت تماشای آن می افزاید
همچنین درفصل بهار شقایق هایی که در دامن طبیعت  گسترده اند منظره دلربایی خلق میکنند.
 چه فعالیتهایی میتوان در این منطقه انجام داد؟
علاوه بربازدید از غار میتوان از مکانات  رفاهی تفریحی این منطقه استفاده کرد.
 برآورد هزینه:
ورودی دارای دو بلیط با دو قیمت متفاوت است که در نتیجه دو مسیر برای بازدید ازغار وجود دارد. یکی بلیط 40 هزار تومان  برای اتباع خارجی هر نفر 80 هزار تومان

هزینه پارکینگ: ورودی پارکینگ هزار و پانصد تومان و به ازای هر ساعت توقف هزار تومان

این قیمتها مربوط به سال 1398 میباشد.

 امنیت داخل غار:
با اینکه عمق غار در برخی قسمتها به 14 متر میرسد، نجات غریق ندارد.
 موقعیت مکانی ونحوه دسترسی به غار:

این غار در ارتفاعات ساری قیه نزدیک روستای علی‌صدر شهرستان کبودراهنگ در استان همدان در فاصله ۷۵ کیلومتری شمال غربی همدان واقع شده.

امكان دسترسي به غار عليصدر ازسه مسير فراهم است:
1- همدان لالجين به بيجار كه جديد الاحداث و مناسب تر است.
2- از تقاطع سه راهي پايگاه هوايي نوژه ( در جاده همدان به رزن)
3- از طريق همدان به صالح آباد.

غار عليصدر در ارتفاعات ساري قيه ( صخره زرد)‌ به وجود آ مده است. در اين كوه دو غار ديگر به نامهاي سوباشي و سرآب وجود دارد كه ترتيب 11 و 7 كيلومتربا غارعليصدر فاصله دارند به لحاظ گسترش زياد لايه هاي سنگ آ هك متبلور در منطقه امكان ارتباط بين غارهاي مذكور با غار عليصدر وجود دارد.
 نظرات بازدیدکنندگان از این مکان:
غاررا از شگفتیهای خلقت دانسته اند ولی در بازار سیاه قیمت بلیط متغیر بوده و نیز از گرانفروشی در این منطقه بسیار ناراضی بوده اند. بعلت جمعیت زیاد بازدیدکنندگان،ایام نوروز یا تعطیلات چند روزه رسمی را برای بازدید از غار علیصدر  انتخاب نکنید، چون شاید مجبور شوید شب را در این مکان بگذرانید.

 

به محض پارک کردن ماشین بلیط ورودی را از گیشه بلیط فروشی تهیه فرمایید تا شماره نوبت خود را قبل از سایرین دریافت کنید.منابع:
alisadr.com
asriran.com
fa.wikipedia.org
beytoote.com

جاذبه‌های گردشگری شهر کبودراهنگ

هتل های شهر کبودراهنگ

هتلی ثبت نشده است.
طاها (کاربر عضو نشده)
1398-04-05 09:15
هزینه ورودی غار برای بچه ها هم ۴۰ هزار تومان هست؟
طاها (کاربر عضو نشده)
1398-04-05 09:14
سلام هزینه بلیط برای بچه ها هم ۴۰ هزار تومنه
حسین (کاربر عضو نشده)
1398-04-03 14:36
سلام.بلیط غار را میشود از قبل رزرو کرد؟اگه بله از کجا و به چه صورت؟؟
مریم (کاربر عضو نشده)
1398-03-24 12:33
سلام و وقت به خیر
آیا غار عالیصدر در هشتم تیر ماه شهادت تعطیل می باشد ؟
------------

پاسخ:
بله دایر هست.
admin ( عضو سایت )
1398-03-14 15:08
سلام و وقت بخیر
بله.
چنانکه در کامنت زیر اشاره کردیم غار علیصدر برای این ایام باز می باشد.

خوشحال میشیم بازدیدکنندگان گرامی از این مجموعه تصاویر خود را با شماره تلگرام ۰۹۳۶۹۰۶۳۶۲۶ به اشتراک بگذارند. تصاویر برگزیده به سایت اضافه خواهند شد.
لطفا تجربه سفر خود را در این بخش با دیگر کاربران برای تجربه سفری بهتر به اشتراک بگذارید.

علیزاده
تریپ یار
Motlagh (کاربر عضو نشده)
1398-03-14 14:31
سلام خسته نباشید 14و 15-خرداد هم باز هست یا نه
admin ( عضو سایت )
1398-03-11 18:54
1
سلام و وقت بخیر حضور بازدید کنندگان سایت گردشگری تریپ یار

غار علیصدر برای این ایام تعطیلی یعنی رحلت امام (ره) ِ قیام پانزده خرداد و عید سعید فطر باز می باشد.

بلیط ورودی غار هم 40 هزار تومان به ازای هر نفر برای یک ساعت و نیم گشت با قایق در داخل غار می باشد.

سفر خوبی رو برایتان آرزومندیم.
علیزاده - تریپ یار
احمد (کاربر عضو نشده)
1398-03-07 13:20
سلام غار برای روزهای ۱۴ و ۱۵ خرداد و عید فطر باز هست؟ . ممنون
Hhh (کاربر عضو نشده)
1398-03-05 12:49
سلام میخواستم بدونم غار رحلت امام خمینی و۱۵خرداد بازدید انجام میشه؟
Dawood (کاربر عضو نشده)
1397-11-05 12:41
من تصمیم داشتم عید برم ولی دیدم کل عیدم رو بدم یه غار ببینم از خیرش گذشتم خدایا یه پولی از تلویزیون برنده بشم
شما هم می توانید در این مورد نظر دهید: