سراب گیان نهاوند

بلیط ورودی
رایگان
چکیده: سراب گیان نهاوند

سراب گیان که در جنوب شهرستان نهاوند قرار گرفته است؛ بهشتی گمشده با درختان چنار کهنسال است که نشان از قدمت طولانی منطقه دارد. سراب گیان با آب خروشان و فراوان خود طبیعتی زیبا در این منطقه از ایران پدید آورده است. کل مسیر ۲۰ کیلومتری آسفالت بوده و ۵ کیلومتر آخر طبیعت زیبا و سبزی دارد.
در ۲ کیلومتری سراب گیان، تپه‌ باستانی گیان قرار گرفته که از قدمتی چند هزارساله برخوردار است. قدمت آثار باستانی آن به هزاره چهارم و پنجم قبل از میلاد می رسد.

سرآب گیان سی و یکمین اثر طبیعی ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۶ اسفند ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

مشخصات کلی
نام
سراب کیان نهاوند
واژه شناسی
کیان نام دیگر این منطقه است.
وجه تسمیه
گیان واژهٔ کردی به معنای جان است و به دلیل زیباییهای منطقه به سراب جان یا سراب گیان شهرت یافته است.
ویژگی جغرافیایی
کوههای زاگرس
ویژگی گیاهی
چنار، بلوط، درختان میوه جنگلی
منطقه حفاظت شده
پیشنهادات
بخش های مهم برای بازدید
سراب، تپه باستانی
بهترین زمان بازدید
بهار
مدت زمان لازم برای بازدید
یک روز
وسایل و تجهیزات مورد نیاز
امکانات اقامت موقت مثل چادر، غذا، لباس گرم و...
نزدیک ترین جاذبه های گردشگری
تپه باستانی گیان، سراب گاماسیاب
پیشنهاد ویژه
از سرآب های زیبای فارسبان، ملوسان، کنگاور و گاماسیاب نهاوند نیز دیدن کنید.
مسیر دسترسی
آدرس
همدان، نهاوند، گیان
امکانات
دسترسی به وسایل نقلیه
ندارد
پارکینگ
دارد
پوشش شبکه
دارد
متن کامل: سراب گیان نهاوند

سراب گیان یکی از زیباترین و پرآب ‌ترین سرآبهای استان همدان است. این چشمه در شهرستان نهاوند، در جنوب غربی شهر نهاوند و ۲ کیلومتری تپه باستانی کیان واقع شده ‌است. این سراب آبی بسیار غنی و درختان چنار کهن و جنگلی زیبا دارد. آب چشمه در بالای سراب از دل کوه سرازیر شده و آبشار زیبایی در مسیر خود خلق میکند.

این گوشه مطرود بهشتی به وسیله جاده ای باریک به نهاوند وصل می ‌شود و در دو سوی آن بقایای ۲۰۰ هکتاری جنگلهای قدیم زاگرس چشم‌ را می نوازند. تابلویی زیبا از کوه و جنگل و دشت ‌های وسیع و خرم در ضلع غربی جاده خلق شده است.

دو طرف جاده مانند شمال ایران پوشیده از درختان بلوط و پوشش گیاهی سرسبز است. از دل کوه و صخره‌ های بزرگ سنگی، آبی زلال از قسمت‌ های مختلف بیرون میریزد و از پایین تا بالای سراب جنگل ‌های بلوط و میوه ‌های کوهی وجود دارد که بقایای جنگل‌ های زاگرس را تشکیل میدهند. در انتهای سراب گیان یک مسیر کوه نوردی به قلهٔ گاچال وجود دارد و یک جان پناه نیز در میانهٔ مسیر به چشم میخورد.

جاده سراب گیان جاده زیبایی است، وقتی از کنار گیان وارد جاده می ‌شوید طبیعت تماماً سبز می ‌شود، بعضی از مسافران همین جاده را برای اقامت و استفاده از طبیعت انتخاب می‌ کنند. در پایین دست رودخانه تختهایی نیز وجود دارد که زیبا طراحی شده و بعضی از آنها وسط آب قرار گرفته است.

 

تپه گیان
تپه گیان در ۱۹ کیلومتری جنوب غربی شهر نهاوند و ۲ کیلومتری سرآب (چشمه) گیان و در مجاورت روستایی به همین نام قرار دارد. این تپه یکی از قدیمی ‌ترین آثار تاریخی ایران است. باستان‌ شناسان قدمت این منطقه را ۳۷ قرن قبل از میلاد مسیح (ع) تخمین زده اند. به عقیده مورخان ۵۵۰۰ تا ۵۷۰۰ سال قبل در این تپه مردمانی می‌ زیسته‌ اند که از اقوام بومی ایران بودند و تمدنی شبیه به تمدن بین‌النهرین داشته ‌اند و بعدها این قوم توسط اقوام اروپایی و آسیایی از بین رفته و قوم جدید تمدن درخشان نویی را به وجود آورده‌ که به تمدن بین ‌النهرین شباهتی نداشته است.
موزه لوور پاریس به پرفسور رومن گریشمن و ژرژ کنتنو ماموریت داده بود تا کاوش‌ های وسیعی در این محل انجام دهند. این کاوش‌ ها در سال ۱۳۱۰ انجام شد و نتیجه مطالعات آنها در کتاب «کاوش در تپه گیان نهاوند» منتشر گردید. در حفاری ‌های تپه گیان كاوشگران تا عمق ۱۹ متری پایین رفته و به پنج دوره تمدنی برخورد کردند.

 

موقعیت مکانی و مسیر دسترسی
این سراب از جنوب به کوه‌ های گرین و از غرب به روستاهای مظفر آباد و مهین آباد می ‌رسد. تپهٔ باستانی گیان نیز در دو کیلومتری این سراب واقع شده استَ. از نهاوند تا سراب کل مسیر ۲۰ کیلومتری آسفالت است و ۵ کیلومتر آخر طبیعت زیبا و سبزی دارد.

جهت مسافرت به سراب گیان، می بایست به شهر نهاوند سفر کنید. از نهاوند به سمت شهر گیان و پس از طی ۵ کیلومتر دیگر به سراب گیان می ‌رسید.
در واقع از دو مسیر می ‌توان به سراب گیان رسید، یکی از مسیر جاده کرمانشاه سه راهی دهفول سپس روستاهای برزول و گیل آباد و در آخر گیان و دیگری از میدان عارف نهاوند مسیر روستای دهنو و ادامهٔ مسیر برای دسترسی به سراب گیان از روستای گیان که به نزدیکی ‌های دامنهٔ کوه‌ ها می‌ رسید.
از پایین تا بالای سراب تقریبا نیم ساعت پیاده روی نیاز است البته جاده تا انتهای سراب آسفالت است و پارکینگ نیز در اینجا احداث شده است. در انتهای سراب گیان مسیر کوهنوردی به قله گاچال وجود دارد و جان پناهی هم در میانه مسیر میباشد.


منابع:
kojaro.com
fa.wikipedia.org
banbak.com

هتل های شهر نهاوند

هتلی ثبت نشده است.
شما هم می توانید در این مورد نظر دهید: