تنگ بوچیر

چکیده: تنگ بوچیر

تنگ بوچیر که دارای چشمه و آبشار است از جاذبه های طبیعی و گردشگری روستای بوچیر در شرق شهرستان پارسیان واقع در استان هرمزگان است. وجود دره های باریک و پر آب با عمق ۵۰ متر، قندیل‌ های زیبا، آب سرد و چشم اندازهای طبیعی، بکر بودن زیبایی این منطقه را دوچندان نموده است.
تنگ بصورت شکاف در دل کوه است که برای ورود به آن باید به آب زد و از میان تنگ عبور کرد.

مشخصات کلی
نام
تنگ بوچیر
ارتفاع
در انتهای تنگ آبگیر چشمه ای دارد که عمق آن در حدود ۳۵ متر است.
ویژگی جانوری
آب تنگ پر از ماهی های دکتر فیش است.
سایر ویژگی ها
آنچه باعث جذابیت این چشمه شده، عبور کردن از تنگ های عمیق پر آب بدون داشتن جای استراحت است که هر فرد باید شناگر خوبی باشد و یا از جلیقه یا تیوپ استفاده نماید تا بتواند ازاین مسیر رد شود.
منطقه حفاظت شده
پیشنهادات
بخش های مهم برای بازدید
تنگ، آبشار و حوضچه ها
بهترین زمان بازدید
تابستان
مدت زمان لازم برای بازدید
یک روز
وسایل و تجهیزات مورد نیاز
طناب، جلیقه نجات، لباس اضافی، کفش مناسب آب نوردی و...
نزدیک ترین جاذبه های گردشگری
روستای باستانی بوچیر
پیشنهاد ویژه
در صورتی که قصد رفتن دارید حتما با راهنمای محلی ،شورا و دهیاری هماهنگ شوید.
مسیر دسترسی
آدرس
هرمزگان، پارسیان، روستای بوچیر
امکانات
رستوران
ندارد
اقامتگاه
شما میتوانید شب را در روستای بوچیر سپری کنید.
متن کامل: تنگ بوچیر

تنگ بوچیر منطقه ای بکر و دیدنی در استان هرمزگان و شرق شهرستان پارسیان است. روستای زیبای بوچیر نیز در نزدیکی همین تنگ قرار گرفته و می توانید برای اقامت به این روستا بروید و از آنجا به سمت تنگ حرکت کنید.

تنگ بوچیر در موقعیت جغرافیایی  N2708 E5334 واقع شده است. تنگ بصورت شکافی در کوه است که برای ورود به آن باید به آب زد. این دره به چشمه چله بوچیر نیز شناخته می شود، منبع تامین کننده آب این دره، چشمه ای است که در انتهای تنگ قرار دارد. عمق آب در بعضی قسمت ها به قدری زیاد است که برای عبور باید به فنون شنا آشنا بود، همچنین در قسمتی از تنگ برای صعود و فرود نیازمند طناب خواهید بود. در انتهای تنگ آبگیر چشمه قرار دارد که عمق آن در حدود ۳۵ متر است. طول این تنگ از نقطه ورود تا انتهای آبگیر در حدود ۱۰۰۰ متر است.

دمای آب  بین ۱۰ تا ۲۰درجه سانتیگراد و در فصول مختلف سال ثابت است. آب ورودی گرم و آب داخل تنگ سرد است. پس اگر آدم سرمایی هستید در این نقاط کمی سردتان خواهد شد ولی پشیمان نشوید، اینجا چالشهای خاص خود را دارد که خاطره ساز است. در انتهای تنگه تصاویر خیره کننده آب چک‌ ها را خواهید دید که نمایی رویایی و بهشتی به این منطقه داده است.

برای عبور از این تنگ از قسمتهای عمیق و پر آب عبور خواهید کرد که برای عبور از آن یا باید شناگر قابلی بود یا از تیوب و قایقهای بادی استفاده نمود. ناگفته پیداست که شنا کردن در این تنگ ها چقدر جذاب و لذت بخش است.

برای رفتن به این منطقه حتما از راهنمای محلی استفاده کنید و شورا و دهیاری را هم از رفتن خود مطلع کنید، فراموش نکنید هر چقدر هم زیبایی های این نقاط وسوسه انگیز باشند به اندازه سلامتی شما ارزش ندارد.

آنچه باعث جذابیت این چشمه شده، عبور کردن از تنگ های عمیق پر آب بدون داشتن جای استراحت است که هر فرد باید شناگر خوبی باشد و یا از جلیقه یا تیوپ استفاده نماید تا بتواند ازاین مسیر رد شود، البته با قایق های بادی نیز میتوان رفت اما با شنا عبور کردن صفای دیگری دارد.

مسیر دسترسی
دسترسی به این تنگ از طریق شهرستان پارسیان (گاوبندی)، روستای بوچیر و سپس جاده خاکی به طول ۵ کیلومتر تا ورودی تنگ امکانپذیر است. این منطقه تا مرکز شهر یک ساعت فاصله دارد.

راهنمایی مسیر
فاصله تنگ تا روستای بوچیر حدود ۵ کیلومتراست که مسیری خاکی است و بعد به دهانه تنگ میرسید که حدود ۸۰۰ متر ابتدایی آب نسبتا عمیق است و برای عبور از آن باید شنا کرد، در ادامه به دهانه تنگ میرسید که تا انتهایش حدود هزارمتر راه دارید.
برای دسترسی به این تنگ می بایست از عسلو به طرف بندرعباس حرکت کرد. از روستای بوچیر تا تنگه ۲۰ دقیقه جاده خاکی را باید طی کرد تا به ابتدای دره رسید. دره طولانی است که از پایین تا اواسط را می توان طی کرد و در اواسط دره آبشار ادامه مسیر تنگ را قطع کرده است. در بعضی از نقاط تنگ، فقط امکان عبور یک نفر بطور وجود دارد.

 

منابع:
irandeserts.com
junketime.ir
irantrips.ir
alvandjunub.blogfa.com

جاذبه‌های گردشگری شهر پارسیان

هتل های شهر پارسیان

هتلی ثبت نشده است.
افشین (کاربر عضو نشده)
1397-11-27 13:45
دوستای عزیز اگه میخواین از تنگه رد بشین حتمن باید با جلیقه و طناب و وت سوت و مقداری خوراکی شیرین برین
فراموش نکنید که باید شناگر ماهری باشین وگرنه هم برای خودتون و هم برای همراهاتون بشدت مشکل ساز خواهید شد
ما چهار نفری توی بهمن بدون اطلاع از نوع مسیر از سر چشمه وارد تنگه شدیم و بصورت خیلی شانسی یدونه طناب فقط همراه خودمون بردیم که در کل بی برنامگیمون باعث شد چند جا مرگ رو به چشممون ببینیم
شما هم می توانید در این مورد نظر دهید: