قلعه هزاره میناب

قلعه بی بی مینو

آدرس:
استان هرمزگان، بخش مرکزی شهرستان میناب
چکیده: قلعه هزاره میناب

تنها بناي تاريخي شهر ميناب ، قلعه‌اي موسوم به قلعه هزاره است . قلعه هزاره یا ( قلعهٔ بی بی مینو )، واقع در بخش مرکزی شهرستان میناب و از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است. مردم بومي اين قلعه را بي بي مينو مي‌ناميدند و معتقدند كه در روزگاران گذشته دو خواهر به نام‌هاي «بي بي مينو» و «بي بي نازنين» اين شهر را بنا كرده‌اند . گويا در گذشته دو قلعه وجود داشت كه يكي از قلاع ويران شده و تنها قلعه باقي مانده ، به نام قلعه «هزاره» يا «بي بي مينو» شهرت يافته است .

قلعه هزاره بی‌بی مینو در سال 1382 هجری شمسی در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است و به همین جهت ارزش معنوی آن برای مردم میناب و استان بیش از پیش ضرورت یافته است.
مشخصات کلی
نام
قلعه هزاره
قدمت
بیش از 2500 سال
پیشنهادات
بهترین زمان بازدید
آبان تا اوایل بهار
نزدیکترین جاذبه های گردشگری
رود میناب
مسیر دسترسی
آدرس
استان هرمزگان، بخش مرکزی شهرستان میناب
امکانات
پوشش شبکه
نزدیکترین جاذبه ها و محل اقامت به قلعه هزاره میناب
متن کامل: قلعه هزاره میناب

قلعه هزاره میناب ،گویای تمدن چند هزار ساله است که قدمتی بسیار طولانی دارد به نحوی که از دوره هخامنشیان و ایلخانیان از این قلعه برای حکمرانی استفاده می شد.
اين قلعه تا اواخر دوره قاجار مركز حكومت محلي بود و در اطراف آن ، خندقي كنده شده بود در آن زمان هميشه صد سرباز مسلح در قلعه مستقر بوده و نگهباني مي‌داده‌اند . در حال حاضر از اين قلعه مخروبه‌اي باقي مانده است.

محمدابراهیم کازرونی متخلص به نادری در کتاب خود (تاریخ بندرها و جزایر فارس) به‌صراحت از جزء جزء این قلعه نام آورده است.  بیشتر بزرگان این منطقه در اطراف این قلعه زندگی می‌کردند و قلعه نشین بودند و می‌توانند گواهی بر تاریخی بودن آن بدهند.
بسیاری از تاریخ نویسان  از قدمت شهرستان میناب و یا قلعه هزاره میناب نام‌ برده‌اند.

این قلعه قربانی خاکبرداری های سالهای اخیر شده است.

آشنایی با شهر میناب
شهر میناب به عنوان دومین شهر بزرگ استان هرمزگان، از طریق بزرگراه به بندرعباس و سپس به بندر خمیر متصل می‌باشد. هم چنین، میناب به وسیله جاده‌های اصلی آسفالته به شهرهای دیگری هم چون بندر جاسک، دهبارز (رودان) و کهنوج وصل شده است.
از میناب با نام‌های مینو، مینا، هرمز، هارموز، آنامیس و توسط نئارخوس دریانورد مقدونی در سفر نامه اش با عنوان هارموز و یا آرموز نام برده شده‌است.
به نظر برخی تاریخ‌دانان وجه تسمیه میناب، آب فرآوان و رودخانه پر آب با آب شیرین آن بوده‌است قدیمی‌ترین نامی که در کتب تاریخی و در زمان هخامنشی از میناب برده شده شهر اورگانا بوده‌است. میناب در سال ۱۳۱۰ خورشیدی در تقسیمات کشوری به شهر تبدیل شد ودر سال ۱۳۳۴ به شهرستان ارتقاء یافت.

جاذبه های شهر میناب
از مکان‌های دیدنی شهر میناب می‌توان به قلعه بی بی مینو، سد استقلال، پل میناب، بندر کوهستک، گلپنگ میناب، هزار و یک شب، سفره خانه سنتی دنج، خور تیاب، مکان تفریحی بابا حاجی واقع در محلهٔ شیخ‌آباد، خور آذینی (حفاظت شده)، بارگاه میر عمر و باغ‌های راونگ، بام میناب، امازاده شاه مرعش برادر امام رضا (ع) واقع در روستای چلوگاومیشی، قلعه‌های بجای مانده از دوره‌های تاریخی و افسانه‌ای پیش از میلاد و پنجشنبه بازار تاریخی و معروف میناب اشاره کرد.
 
منابع
ghodsgasht.ir
fa.wikipedia.org
ghatreh.com
roozannews.ir
javaneminabi.ir

جاذبه‌های گردشگری شهر میناب

هتل های شهر میناب

شما هم می توانید در این مورد نظر دهید: