نقش برجسته گورانگون ممسنی

آدرس:
فارس، ممسنی، نوآباد، دهستان فهلیان
چکیده: نقش برجسته گورانگون ممسنی

در کوه گورانگون، در روستای سه تلان در سی کیلومتری مسیر نورآباد به دو گنبدان، نقش برجسته ای ایلامی حک شده است. این نقش برجسته صخره ای شامل دو رب النوع یکی به صورت مرد و دیگری به صورت زن است که در میان پرستش کنندگان خود نشسته اند. این نقش برجسته که مربوط به هزاره سوم قبل از میلاد است، متعلق به یکی از معابد و پرسشتگاه های دوران ایلامی بوده و هنر قوم سومر و تمدن آن دوه را نمایان میسازد. نقش برجسته گورنگون نخستین نقش برجسته شناخته شده مذهبی ایران است.

مشخصات کلی
نام
نقش برجسته گورانگون ممسنی
قدمت
سه هزار سال قبل از میلاد
سازنده
ایلامیان باستان
ویژگی خاص
نخستین نقش برجسته شناخته شده مذهبی ایران
پیشنهادات
بهترین زمان بازدید
بهار
نزدیکترین جاذبه های گردشگری
آثار باستانی فهلیان
مسیر دسترسی
آدرس
فارس، ممسنی، نوآباد، دهستان فهلیان
امکانات
دسترسی به وسایل نقلیه
دستشویی
اقامتگاه
بوفه
پوشش شبکه
متن کامل: نقش برجسته گورانگون ممسنی

نقش برجسته گورنگون بر فراز تپه اي بلند درشهرستان  ممسنی از دوره تمدن ايلام به جا مانده است. گورانگون نقش برجسته‌ای در منطقهٔ فهلیان فارس در شهرستان نورآباد ممسنی است. دیرینگی اين نقش برجسته به اواخر هزاره سوم پيش از ميلاد باز مي گردد. در این نقش برجسته یکی از پادشاهان ایلامی بر تختی که ماری بر آن چنبره زده و نیایش کنندگانی در اطراف آن وجود دارند و ماهی‌ هایی که در آب در حال شنا کردن هستند دیده می ‌شود. اين رب النوع تاجي شاخ دار بر سر دارد و روي يك مار حلقه زده نشسته است. سر مار در دست چپ او است. با دست راست ظرف آبي را گرفته كه آب از آن فوران میکند. سه نفر در سمت راست و دو نفر در سمت چپ او ايستاده اند. بيست و هفت نفر نیز در روبرو بر سنگهاي پراكنده حجاري شده اند.

نقش برجسته کورانگون نمایش نیایش آب و نیایش مذهبی در تمدن ایلام است و در حدود یک کیلومتری کاخ جنجان و شهر باستانی لیدوما و در دل صخره بزرگی نقش بسته است.

این نقش برجسته در سال ۱۳۰۰ خورشیدی توسط« بارون افن هم» پیدا شد و در سال ۱۳۰۳خورشیدی «پروفسور ارنست هرتسفلد آلمانی»، کاوش های باستان شناسی را بر روی آن انجام داد. احتمال می رود این نقش، متعلق به گودِئا شاه عیلامی باشد.

شایان ذکر است که منطقه ممسنی فارس سابقه هشت هزار سال سکونت انسانی دارد.

مسیر دسترسی:
نقش برجسته گورنگون  در نزدیکی روستای سه تلان، دهستان فهلیان در نزدیکی نورآباد ممسنی بر روی  کوهی به همین نام، در ارتفاع صد متری نقش بسته است. این سنگ نگاره در لبه پرتگاهی عمیق و در حاشیه رود بزرگ فهلیان تراشیده شده است.

 

منابع:
میراث فرهنگی استان فارس
fa.wikipedia.org
javanonline.ir
asgharaskari.blogfa.com
vahidamiri-fahliani.blogfa.com

شما هم می توانید در این مورد نظر دهید: