مسجد جامع لار

آدرس:
استان فارس، لارستان، شهر قدیم لار، خیابان مدرس شمالی، محله آردفروشان
چکیده: مسجد جامع لار

مسجد جامع لار مسجدی است تاریخی که در شهرستان لارستان در جنوب استان فارس واقع شده است. این مسجد از آثار قرن هشت هجری قمری می‌باشد  بخش اصلی مسجد در برگیرنده چهارطاقی است که نمای آن با سنگ تراش ساخته شده و دارای محرابی بود که هنگام بازسازی تخریب شده است.

مشخصات کلی
نام
مسجد جامع لار
قدمت
قرن هشت هجری قمری
بازسازی
دهه 70 شمسی
سازنده
زنی به نام فرخ لقا الملک
سبک معماری
سبک عربی
پیشنهادات
نزدیکترین جاذبه های گردشگری
قلعه اژدها پیکر، آرامگاه ننه نادر (مادر نادرشاه )، بقعه پیر سرخ
مسیر دسترسی
آدرس
استان فارس، لارستان، شهر قدیم لار، خیابان مدرس شمالی، محله آردفروشان
امکانات
دسترسی به وسایل نقلیه
دستشویی
اقامتگاه
رستوران
بوفه
پوشش شبکه
نزدیکترین جاذبه ها و محل اقامت به مسجد جامع لار
متن کامل: مسجد جامع لار

مسجد جامع لار یکی از مساجد تاریخی لارستان است که در اوایل قرن هشتم هجری قمری ساخته شده است. مسجد جامع لار در شهر قدیم لار، خیابان مدرس شمالی محله آرد فروشان واقع است. بخش قدیمی لار موسوم به شهر قدیم، از محله‌های مختلفی تشکیل میشده که هم اکنون تعدادی از آنها همچنان پابرجا هستند و تعدادی نیز در زلزلهٔ سال ۱۳۳۹ ش. ویران شده و به تاریخ پیوستند.

بنا بر روایت " دره التواریخ" این مسجد را زنی به نام فرخ لقا الملک دختر یحیی بن مظفر منصور که پس از درگذشت شوهرش که حاکم لاربوده برای مدت یازده سال حکومت لارستان را در دست داشته ساخته است. این مسجد یکی از زیباترین و بزرگترین مساجد ایران میباشد و به سبک مساجد کشورهای عربی ساخته شده است.

جلوس فرخ لقا  706 هجری قمری بوده و با این حساب مسجد جامع لار بین سال های 706 تا 717 بنا نهاده شده است.
فرخ لقا این مسجد را به شکرانه سلامتی پسرش ناصرخان که پس از وی حاکم لارستان شد ساخته است.
 
در دره التواریخ آمده است: مسجد جامع لار که در نهایت بزرگی و محراب آن نیز هنوز باقی است چه قدر صنعت بخرج داده که تمام مناجات حضرت مولی المتقین در گوشه او نوشته از سنگ تمام به خط کوفی و غبره و سه طبق عمارت بر روی هم قرار داده اند. بزرگی مسجد تقریبا دویست ذراع[ هر ذراع 4 متر و 65 سانتی متر است] طول و همین قدر تخمینا عرض و دارای سیصد و شصت و شش ستون به عدد سال شمسی است.

این مسجد تاریخی در اثر بلایای طبیعی مانند زلزله چند بار تخریب شده است. در دهه 70 هنگام ساخت بنای جدید این مسجد محراب تاریخی آن توسط مسئولان وقت تخریب شد.

سال 1377 خورشیدی شخص خیری بنام حاج محمد جهانشاه کارگر اقدام به بازسازی این مسجد نمود و سال 82 بنای جدید این مسجد بزرگ افتتاح گردید
 
منابع
tishineh.com
fa.wikipedia.org
seeiran.ir
sohbatnews.ir

شما هم می توانید در این مورد نظر دهید: