باغ نشاط لار

عمارت و حمام باغ نشاط

آدرس:
استان فارس، لار، خیابان مدرس شمالی، خیابان ساحلی
چکیده: باغ نشاط لار

باغ نشاط لار مجموعه ای تاریخی بازمانده از دوره صفویه است که در شهرقدیم لار کنار رودخانه بروند قرار دارد. مساحت باغ حدود ۱۴۵۰۰ متر مربع است. عمارت اصلي باغ در سه طبقه بنا شده كه شامل زير زمين، طبقه همكف و طبقه اول است. در ضلع شمالي باغ نشاط، بناي قصر كه احتمالاً همزمان با آن بنا شده است قرار دارد.

این باغ دارای حمام تاریخی زیبایی است که از چهار قسمت  رختكن، ميان در، گرمخانه و تون حمام تشكيل شده است. نقاشي هاي روي ديوار اين حمام كه با ظرافت خاصي كشيده شده از معروفيت زيادي برخوردار است.حمام تاریخی این باغ که به احتمال زیاد همزمان با ساخت باغ بنا نهاده شده است از جلوه های گردشگری لار است.

مشخصات کلی
نام
مجموعه باغ نشاط لار
قدمت
دوره صفویه
پیشنهادات
نزدیکترین جاذبه های گردشگری
مسجد جامع لار، آرامگاه ننه نادر (مادر نادرشاه )
مسیر دسترسی
آدرس
استان فارس، لار، خیابان مدرس شمالی، خیابان ساحلی
امکانات
دسترسی به وسایل نقلیه
اقامتگاه
رستوران
بوفه
پوشش شبکه
از باغ نشاط لار کجا بریم؟
متن کامل: باغ نشاط لار

عمارت و حمام باغ نشاط که در شهرستان لارستان استان فارس قرار گرفته است، یکی از جاذبه های تاریخی و دیدنی این شهرستان محسوب می شود و مربوط به دوره صفویه می باشد. این بنا در ضلع شمالى پل عباسى و در میان فضایى سبز و گسترده قرار گرفته و مقر حکومت لار، پس از دوران صفویه بوده است.

مساحت این باغ بیش از یک هکتار و پوشیده از درختان چنار و نخل است. عمارت اصلی باغ نشاط، در سه طبقه بنا شده و ارتفاع ایوان آن به ۲٫۵ متر می رسد و مساحت قصر ۳۵×۱۳۵ متر است.

در وسط شاه نشین عمارت، منفذی ۸ ضلعی جهت نورگیری و تهویه هوای زیرزمین قرار دارد. زیرزمین این عمارت در سال های اخیر به عنوان زورخانه سنتی مورد استفاده قرار می گرفت.

عمارت دارای گچبری های زیبا، مقرنس و حوض های زیبا است که در میان نخلستان جلوه زیبایی دارد و گردشگران زیادی را به سمت خود جلب می کند.

حمام باغ نشاط، در بخش شمالی باغ نشاط قرار دارد و احتمالا تاریخ بنای آن همزمان با عمارت اصلی بوده است.

حمام با سقف هلالی و ستون های سنگی مارپیچ و آهک بری های زیبا معماری جالب توجهی دارد. فضای داخلی حمام شامل بخش های مختلف از جمله گرمخانه و خزینه است و نیز بر دیوارهای آن نقوش تزیینی و خطوط نستعلیق بسیاری ترسیم شده است و نقاشی های دیواری این حمام با ظرافت خاصی کشیده شده است.

متاسفانه این بنای تاریخی به خصوص عمارت دستخوش تحولات زیادی شده است و طبقه دوم و بادگیر آن به صورت کامل تخریب شده است.
 
منابع
شهرداری لار
tishineh.com
citypedia.ir

شما هم می توانید در این مورد نظر دهید: