تنگه بغدیون

چکیده: تنگه بغدیون

تنگه بغدیون که در ۳ کیلومتری شمال غرب روستای ریگون در شهرستان سپیدان واقع شده یکی از زیباترین تنگه های استان فارس است که با دارا بودن بیش از ۱۲ آبشار زیبا از بهترین مناطق گردشگری محسوب می شود. چشمه سارها و انواع گونه های گیاهی زیبا از جمله درختان گردوی کهنسال با قامتی بلند، چنار، بید و … در این تنگه جلوه خاصی به منطقه داده است.
این مکان یکی از دیدنی ترین تفرجگاههای استان فارس است که هر سال میزبان انبوه گردشگران علاقمند به طبیعت بکر و زیباست.

مشخصات کلی
نام
تنگه بغدیون
ویژگی جغرافیایی
کوههای زاگرس
ویژگی جانوری
کبوتر و...
ویژگی گیاهی
درختان گردو،
پیشنهادات
بخش های مهم برای بازدید
چشمه و آبشارها، تنگه، روستا و...
بهترین زمان بازدید
بهار
وسایل مورد نیاز
کفش مناسب سنگ نوردی، لباس مناسب و اضافی
نزدیک ترین جاذبه های گردشگری
تنگه تیز آب، تنگه براق
پیشنهاد ویژه
بصورت تک نفره به این سفر اقدام نکنید.
مسیر دسترسی
آدرس
فارس، سپیدان، روستای ریگون
امکانات
پارکینگ در نقطه آغاز
سرویس بهداشتی در نقطه آغاز
اقامتگاه در نقطه آغاز
رستوران در نقطه آغاز
پناهگاه در مسیر
چشمه آب نوشیدنی در مسیر
متن کامل: تنگه بغدیون

تنگه بغدیون در حدود سی کیلومتری شهرستان اردکان (مرکز شهرستان سپیدان) در شمال غرب روستای ریگون نمونه ای منحصر به فرد از طبیعت بکر ایران زمین در استان فارس بشمار می رود.

تنگه بغدیون دره ای در دل رشته کوه زاگرس با بیش از دوازده آبشار طبیعی است.  بغدیون از دو تنگه متصل بهم ضلع شرقی و غربی تشکیل شده که آب از چشمه های بالا دست عبور و از ارتفاع این تنگه به پایین فرو می ریزد که برکه های آبی زیبا و آبشارهای دیدنی خلق میکند. تنگه ظلع شرقی به علت بهم نزدیک شدن ارتفاع قله هرگز آسمان وآفتاب را به خود ندیده وتونلی سرد با آبشاری زیبا درآن پدید آمده و درختان گردوی قدیمی و سر به فلک کشیده به زیبایی آن افزوده است. کوهستان آن یکی از مهمترین مناطق تیم های کوهنوردی از قدیم تا اکنون بشمار می رود. حرکت کبوتران وحشی در بین دو تنگه و صدای بال بال آنها هر انسانی را به خود می کشاند.

این تنگه در فصل زمستان هر چند که با یخ زدن آبشار زیبایی خاصی پیدا می کند ولی به دلیل سرمای زیاد چندان مورد علاقه گردشگران نیست ولی در فصل بهار و تابستان استقبال مردم و علاقه مندان به مراکز تفریحی شیراز و استان فارس به حداکثر می رسد.

توصیه گردشگری
الف:رسیدن به تنگه مستلزم عبور از مسیرهای آبی و بالا رفتن از صخره های کوچک است. پیشنهاد می شود با تور و یا گروه های طبیعت گردی از تنگه بغدیون دیدن کنید.
ب: تنگه بغدیون برای استراحت و ماندن در شب مکانی دیدنی است، ولی بدلیل نبود امکانات رفاهی مناسب، سختی های خود را دارد.

مسیر دسترسی
در حدود کیلومتر ۲۵ جاده اردکان فارس به یاسوج، از سمت راست جاده وارد مسیر روستای ریگون شده و بعد از آن به سمت شمال غرب این روستا حرکت کنید. از روستای ریگون تا تنگه بغدیون تقریبا ۳ کیلومتر جاده خاکی است که قسمتی را با خودرو و مابقی را پیاده طی خواهید کرد.


منابع:
hamgardi.com
shiraztour.com
rigon.blogfa.com

هتل های شهر سپیدان

هتلی ثبت نشده است.
شما هم می توانید در این مورد نظر دهید: