قره کلیسا

کلیسای تاتائوس

آدرس:
آذربایجان غربی، ۱۵ كيلومتري شمال شرقي مركز شهرستان چالدران (سيه چشمه)٬ روستاي قره كليسا
زمان بازدید:
تابستان ۹ الی ۲۰ و زمستان ها ۹ الی ۱۷
تعطیلی هفته
ندارد.
بلیط ورودی
30000
بلیط اتباع خارجی
200000
چکیده: قره کلیسا

قره کلیسا یا کلیسای تاتائوس که از معتبرترين و پرنقش و نگارترين كليساهاي ارمنيان در ايران بوده و از شهرت جهاني برخوردار است، به عنوان نهمین اثر کشور در ردیف آثار جهانی، در سازمان علمی، فرهنگی، آموزشی ملل متحد (یونسکو) ثبت شده است. این کلیسا با زیبایی منحصربفرد یکی از آثار تاریخی  استان آذربایجان غربی است که نظر هر گردشگری را با معماری خاص و کم نظیر  به خود جلب می‌ کند.

قره کلیسا یا کلیسای تاتاووس از اماکن مذهبی ارامنه ایران است که چندین بار در ادوار مختلف تخریب و مجدداً بازسازی شده است. نخستین بار هنگام حمله چنگیزمغول بخش وسیعی از قره‌ کلیسا تخریب شد، اما در زمان حکومت هلاکوخان، این کلیسا به همت ”خواجه نصیرالدین طوسی“ مرمت گردید.
در چهارم مرداد هر سال برابر با 26 ژوئن ميلادي ارمنيان جهان براي زيارت كليساي طاطائوس (تاتائوس) مقدس به اين محل مي آيند كه به همراه آنها تعدادي از سفراي كشورهاي مسيحي در ايران و نيز گردشگران خارجي در مراسم زيارت كليساي طاطائوس شركت می كنند.

مشخصات کلی
نام
قره کلیسا
وجه تسمیه
قره در زبان باستانی آذربایجان کارا تلفظ میشد که به معنی باشکوه و پرعظمت میباشد که در مورد این کلیسا به معنی کلیسای اعظم می باشد.
قدمت
قدمت این مکان به قرون اول میلادی برمیگردد.
ویژگی خاص
ترکیب سنگهای سفید و سیاه در معماری این کلیسا زیبایی خاصی به آن بخشیده است.
میراث جهانی یونسکو
پیشنهادات
بهترین زمان بازدید
بهار و تابستان
مدت زمان بازدید
یک ساعت تا یک روز
آثار و نمونه های مشابه
کلیسای سنت استپانوس
نزدیکترین جاذبه های گردشگری
مقبره ساندوخت٬‌ دختر پادشاه ارمنستان
مسیر دسترسی
آدرس
آذربایجان غربی، ۱۵ كيلومتري شمال شرقي مركز شهرستان چالدران (سيه چشمه)٬ روستاي قره كليسا
نحوه دسترسی
توسط وسیله نقلیه شخصی و یا تاکسی
امکانات
دسترسی به وسایل نقلیه
تردد معلولین با ویلچر
پارکینگ
دستشویی
اقامتگاه
رستوران
بوفه
امانتداری
پوشش شبکه
نزدیکترین جاذبه ها و محل اقامت به قره کلیسا
متن کامل: قره کلیسا

تاریخچه

آبكار، پادشاه منطقه ارمنستان کنونی در ایران باستان، از حضرت مسيح (ع) دعوت كرد كه به ارمنستان سفر كند، حضرت مسيح (ع) به فرستاده آبكار پاسخ داد كه يكي از حواريون را نزد او خواهد فرستاد. پس از عروج حضرت مسيح، توماس حواري « طاطائوس» را كه از حواريون حضرت مسيح بود به ارمنستان نزد آبكار فرستاد. طاطائوس، آبكار و مردم شهر بدسيا را تعميد داد. پس از مرگ آبكار، خواهر زاده اش « سانا دروك » بر تخت نشست. پس از چندي به طاطائوس دستور داد از تبليغ دين مسيحيت دست بردارد. طاطائوس از فرمان او سرپيچي كرد و سانادروك دستور قتل طاطائوس را صادر كرد.
پس از به شهادت رسيدن طاطائوس او را در محل كنوني كليساي طاطائوس به خاك سپردند و بعد ها بر روي مزار او كليسايي بنا كردند بطوريكه مزار طاطائوس در سمت راست محراب كليسا قرار گرفت. كليساي طاطائوس مقدس در طول زمان بارها دچار زلزله، غارت، چپاول و انهدام شده است. تنها عاملي كه باعث شد اين كليسا پس از پشت سر گذاشتن هزاران مصائب و سختي پس از سده ها پا برجا بماند جنبه مقدس بودن آن است. ظرافت، تناسب، زيبايي و مضمون‌ هاي به كار رفته در نقش برجسته‌ هاي اين كليسا در نوع خود در جهان مسيحيت بي‌ نظير است. حجاران هنرمندي كه با توشه‌ اي سرشار از هنر، تجربه و مهارت، نقش برجسته‌ هاي اين اثر هنري نفيس و بسيار زيبا را خلق كرده‌ اند، داراي چنان ذوق و قريحه‌ اي بودند كه توانستند چنين نقش برجسته‌ هايي از خود به يادگار بگذارند و آنرا بصورت يكي از گنجينه‌ هاي هنر حجاري ايران زمين در آورند و زائران كليساي طاطائوس مقدس را وادار به تحسين كنند.آثار وقایع تاریخ بر پیکرقره کلیسا

اگر کمی دقت کنیم هنوز هم بر دیوارهای قره کلیسا می توان جای گلوله های جنگهای تاریخی را که در این منطقه رخ داده است، ببینیم. قره کلیسا حوادث زیادی را در طول تاریخ بر خود دیده است. جنگها اولین و شاید آخرین علت در مورد آسیب دیدن این بنای پس از زلزله بوده اند. بر اساس کتیبه ای که کنار محراب به خط ارمنی قدیم نگاشته شده است، کشیشی به نام زاکاریا در سال ۱۳۱۹ میلادی به زلزله مهیبی اشاره می کند که کلیه بنای قره کلیسا را تخریب می کند تا جایی که هیچ اثری از بنای اولیه باقی نمی ماند اما زاکاریا تصمیم می گیرد در عرض ۱۰ سال کلیسای ویران شده را بازسازی و مرمت کند و چیزی که اکنون از این کلیسا باقیمانده ماحصل تلاشهای این کشیش بوده است. جنگهایی که در دوره های مختلف تاریخی همچون ایلخانی، صفوی و جنگ هایی که مابین ایرانیان و عثمانیان در این منطقه رخ می دهد باعث می شود این بنا هر بار مورد آسیب قرار بگیرد. جالبتر آنکه این بنا در دوره یورش مغولها نیز آسیب جدی دیده، اما هر زمان که ارامنه احساس امنیت کرده، آنرا مرمت و بازسازی می کردند.

آخرین تعمیرات این بنا بازمی گردد به زمانی که مرز ایران و ارمنستان به وسیله رود ارس از یکدیگر جدا و اسقفی ارمنی برای گسترش بنای کلیسا راهی ایران می شود. وی می خواست در واقع با الگوبرداری از کلیسای بزرگ که نزدیک ایروان بوده این بنا را به عنوان یک کلیسا و مکانی برای تعلیم احیا کند. وی آن زمان راهی تبریز می شود و با درخواست از عباس میرزا که آن موقع به عنوان ولیعهد فتحعلی شاه بر تخت نشسته بود قسمت عظیمی از کلیسا را بازسازی می کند و از آن زمان بخش سفید کلیسا به وجود می آید. وی در واقع در آن زمان با تلفیق و الحاق بخش قدیم (کلیسای سیاه) با بخش نو (کلیسای سفید) شاهکاری از معماری را در این نقطه رقم می زند. این موضوع را کتیبه ای که بر سر در کلیسا موجود است، تایید می کند که در آن شاعری به زبان فارسی الحاق بخش سفید را به بخش سیاه توضیح می دهد.
 مشخصات کلیسا

ارتفاع گنبد سیاه کلیسای تاتائوس، ۱۸ متر و ارتفاع گنبد سفید ۲۴ متر است. تعداد دیرهای اطراف کلیسا چهل و چهار باب و مساحت کل مجموعه کلیسا با حصار دیرها ۶۲۸۵ متر مربع است.

تزیینات قره کلیسا به دو بخش تقسیم می‌شود:
۱- نقش و نگارهای روی بدنه کلیسای قدیمی که احتمالاً ریشه در اساطیر دارد.
۲- تزیینات بدنه قسمت جدید کلیسا که شامل تصاویری از قصه‌های قدیمی، طاق نماها، نیم ستونهای برجسته و قوسهای تزئینی حجاری شده است.

بخش سیاه قره کلیسا تزیینات کمی دارد و در واقع در بازسازی که از سوی اسقف زاکاریا صورت گرفته است، وی با تعدادی سنگ سفید نقوش هندسی را روی طوق گنبد کلیسای قدیمی یا سیاه ایجاد می کند اما در مقابل این امر تزیینات بخش سفید در نقطه مقابل تزیینات بخش سیاه قرار می گیرد تا شاهکارهایی در زمینه تزیینات یک بنای تاریخی در قره کلیسا خلق شود.
این تزیینات به واسطه آن که سنگهایش همگی از سنگ های آهکی و به راحتی قابل تراش و حجم سازی بوده اند، بسیار بدیع است و حتی در جای خود می تواند در جهان منحصر به فرد به شمار رود.
گل بوته های فراوان به همراه چهره های حواریون مسیحی و حتی حضرت مسیح(ع) و حضرت مریم از جمله تصاویری هستند که در این کلیسا به چشم می خورند.
کلیسای سیاه رنگ در بخش خارجی دارای طرحهای زیبایی مانند گردونه خورشید و بقایای حجاریهایی از بنای اولیه کلیساست اما در بخش کلیسای سفید حجاری های ارزشمند فراوانی به صورت تصاویر انسان، نقوش گل و بوته، اشکال حیوانات و موتیفهای تزیینی زیادی دارد که ملهم از عقاید مذهبی و هنر روزگار خویش است.
کتیبه هایی به خط ارمنی در قسمتهای داخل و خارج بنا روی سنگ کنده شده که مربوط به تعمیرات یا به صورت یادگاری مربوط به بازدیدکنندگان گذشته دور است.

موقعیت جغرافیایی کلیسا طوری است که اطراف آن را از هر طرف کوه در بر گرفته است و در کنار کلیسا رودخانه ای جاری است. دیوارهای کلیسا قطور است و با درهای کوچکی پوشانده شده است. در داخل محوطه هم اتاق های متعددی برای اقامت خلیفه، راهبان، روغن گیر، آسیاب، آشپزخانه، نگهداری مواد غذایی، انبار علوفه حیوانات و… به چشم می خورد که باعث می شد در مواقع لزوم بتوانند از کلیسا در مقابل متجاوزین حفاظت کنند. قسمت خارجی بنا هم دارای طرح‌های معماری جالبی از نقش‌های گل و بوته و تصاویر انسان است و روی سردر آن فرمان شاه عباس اول صفوی به زبان ارمنی دیده می‌شود.
 امکانات رفاهی

در مجموعه قره کلیسا هیچ گونه امکانات رفاهی وجود ندارد. با نزدیکترین پمپ بنزین ۳۵ کیلومتر فاصله دارید. برای آب آشامیدنی بهداشتی بهتر است از آب معدنی استفاده کنید و غذای سبکی همراه خود داشته باشید چون احتمالا به رستوران بهداشتی و مطمئن دسترسی نخواهید داشت. وضعیت سرویس‌های بهداشتی هم در حد معمول است و مشکل خاصی وجود ندارد.
 شماره تماس:

۰۴۴۳۴۲۶۶۷۴۸

مسیر دسترسی:
طی هفت کیلومتر از سمت شمال جاده چالدران به قره‌ضیاءالدین، ما را به این کلیسای تاریخی خواهد رساند. این کلیسا در تقسیم‌بندی استان در مساحت اراضی شهرستان چالدران و در جنوب ماکو قرار گرفته است.

برای رسیدن به قره کلیسا ۲ راه وجود دارد:
۱- راه اول از طریق تبریز است. فاصله تبریز تا قره کلیسا حدود ۲۷۰ کیلومتر است و باید از شهرهای مرند، قره ضیاءالدین و شوط بگذرید. از شوط تا قره کلیسا حدود ۳۵ کیلومتر است. قره کلیسا تقریباً در میانه راه شوط به چالدران قرار گرفته است. وقتی از شوط به سمت چالدران حرکت می کنید، سه راهی قره کلیسا در سمت راست شما قرار گرفته است. لازم به توضیح است که بخش عمده این مسیر، یعنی از تبریز تا سه راهی شوء، جاده ترانزیت بین‌المللی است و از کیفیت بهتری نسبت به مسیر دوم برخوردار است.
۲- مسیر دوم از ارومیه شروع می‌شود. فاصله ارومیه تا قره کلیسا حدود ۲۷۵ کیلومتر است و لازم است شهرهای سلماس، خوی و چالدران را پشت سر بگذارید. جاده خوی به چالدران با مسافت حدود ۱۰۰ کیلومتر، کوهستانی و نسبتاً فرعی است.
 لک لک های قره ضیاالدین چالدران در میدان انقلاب این شهرستان

(در مسیر قره کلیسا)
آشیانی بهتر از آشیان الله؟؟؟دیزی سرای در قره ضیاالدین
بفرمایید دیزیمقبره ساندوخت٬‌ دختر پادشاه ارمنستان
(در مسیر منتهی به قره کلیسا)


 
منابع:
فرمانداری شهرستان چالدران
arktourism.ir
mehrnews.com
kojaro.com
عکس های از تریپ یار (سعید علیزاده)

جاذبه‌های گردشگری شهر چالدران

هتل های شهر چالدران

هتلی ثبت نشده است.
شما هم می توانید در این مورد نظر دهید: