چمن متحرک چملی

جزیره چمنی شناور بر روی آب

چکیده: چمن متحرک چملی

چمن متحرک یا "چملی گول" یکی از بی نظیرترین پدیده های ایران و حتی جهان است که در دل طبیعت تکاب جا خوش کرده و هنوز رازی سر به مهر به شمار می رود. در زبان محلی این منطقه یعنی "جزیره ای از چمن بر روی برکه"،چمن متحرک چملی، قطعه بزرگی از نی هایی است که از به هم چسبیدن ریشه آنها بدون ارتباط با زمین بر روی آب شناور مانده، تشکیل شده است. این چمن به صورت جزیره ‌ای متحرک با مساحت بیش از 100 مترمربع بر روی برکه ای کوچک خودنمایی می‌کند که با وزش باد و جریان هوا و یا تکان خاصی به جهات مختلف تغییر مسیر داده و حرکت می ‌کند و همین امر موجب منحصر به ‌فرد شدن این جاذبه طبیعی شده ‌است. چمن به صورت معلق و شناور در وسط این برکه قرار گرفته و دارای پوشش گیاهی کاملا مطلوب و مناسب است و حتی در فصل زمستان و سرمای هوا نیز چمن آن سبزی خود را از دست نمی ‌دهد.
سالانه حدود پنج هزار گردشگر داخلی و دویست گردشگر خارجی از این اثر بازدید می کنند اما این مکان هنوز ثبت ملی نشده است.

مشخصات کلی
نام
چملی گئول
واژه شناسی
«چملی گئول» در زبان محلی این منطقه یعنی «جزیره ای از چمن بر روی برکه»
ارتفاع
عمق برکه براساس سنجش اولیه 8 تا 15 متر تخمین زده شده است.
ویژگی جانوری
ماهی و مرغابی های وحشی
ویژگی گیاهی
نیزار ها، درختان و گلهای منطقه
پیشنهادات
مدت زمان لازم برای بازدید
یک روز
نزدیک ترین جاذبه های گردشگری
مسجد جامع تکاب- آرامگاه ایوب انصاری- زندان برنجه- تخت سلیمان
مسیر دسترسی
آدرس
آذربایجان غربی، کیلومتر 15 شمال شرقی تکاب، دهستان افشار، ۳ کیلومتری شرق روستای بدرلو
امکانات
دسترسی به وسایل نقلیه
ندارد
رستوران
ندارد
اقامتگاه
ندارد
پوشش شبکه
دارد
از چمن متحرک چملی کجا بریم؟
متن کامل: چمن متحرک چملی

چمن متحرک تکاب که به نام های جزیره شناور، چملی گول نیز مشهور است جاذبه بی نظیر طبیعی است که متاسفانه تاکنون ناشناخته مانده است.

تالاب چملی گول (چمن متحرک بدرلو) در کیلومتر ۱5 شمال شرقی شهرستان تکاب و در ۳ کیلومتری شرق روستای بدرلو از دهستان افشار بخش مرکزی واقع شده است. در داخل دره سرسبز و درختان چنار و بید و نیزار و چمن دریاچه ای به قطر تقریبی ۸۰ متر و با جزیره ای شناور مملو از نی به قطر ۶۰ متر  وجود دارد که در اثر وزش باد به اطراف در حال حرکت است که به علت لجن زار بودن و نیزار انبوه اطراف دریاچه که ارتفاع آنها به دو متر هم میرسد، نزدیک شدن به محدوده آن مشکل و تنها از طرف شرق دریاچه یک راه باریک منتهی به محدوده و ساحل دریاچه موجود است. این چمن بصورت جزیره‌ای متحرک با مساحت هشتاد متر مربع بر روی دریاچه‌ای کوچک خودنمایی می‌کند که با وزش باد و جریان هوا و یا تکان خاصی به جهات مختلف تغییر مسیرداده وحرکت می‌کند وهمین امرموجب منحصر به‌فرد شدن این جاذبه طبیعی شده‌است. اگر چمن در صورت حرکت به سواحل نزدیک شد انسان می تواند بر روی این چمن بایستد اما اگر بر اثر وزش باد حرکت کرد باید یا منتظر ماند دوباره چمن به سواحل نزدیک شود یا مجبور به شنا کردن می شوید. کل مساحت این برکه عجیب به وسعت یک هکتار است.

چمن بصورت معلق و شناور در وسط این برکه قرار گرفته و دارای پوشش گیاهی کاملا مطلوب و مناسب است و حتی در فصل زمستان و سرمای هوا نیز چمن آن سبزی خود را از دست نمی‌ دهد.

«چملی گول» در زبان محلی این منطقه یعنی «جزیره ای از چمن بر روی برکه»، چمن متحرک چملی، قطعه بزرگی از نی ها یی است که از به هم چسبیدن ریشه آنها بدون ارتباط با زمین بر روی آب شناور مانده، تشکیل شده است.

این برکه در میان دره ای عمیق قرار گرفته که نیزارها، چمن سرسبز درختان بلند و گلهای زیبا اطراف آن جلوه ای خاص و طبیعی و زیبا به آن بخشیده است.

چمن متحرک تکاب در تمام فصول سال سبزی خود را از دست نمی دهد.

قطعه چمن متحرک به صورت یک نیم قوس کمانی که از پیرامون برکه جداست هنگام حرکت جاذبهٔ فوق العاده ای را ایجاد می کند و از این لحاظ یکی از مناطق مهم طبیعی و گردشگری آذربایجان غربی محسوب می شود.عمق این برکه زیاد بوده و براساس سنجش اولیه 8 تا 15 متر تخمین زده شده است. ماهی و مرغابی های وحشی در اطراف این چمنزار جلوه و زیبایی خاصی را پدید می آورد. بر اساس بررسی های به دست آمده این  منطقه متعلق به دور سوم زمین شناسی است و چمن نیز از ریشه های به هم تنیده نی ها درست شده است در این راستا با وزش باد به راحتی حرکت می کند.

از علت حرکت و شناور بودن این چمن شگفت انگیز اطلاعی دقیق در دست نیست اما برخی کارشناسان علت آن را منطبق و متناسب با حرکت وضعی زمین و عده ای دیگر ناشی از عوامل طبیعی و وزش باد می دانند.

این جاذبه طبیعی هر ساله با آغاز فصل بهار میزبان بسیاری از اهالی تکاب، شهرهای جنوبی آذربایجان غربی و شهرستان‌ های استانهای زنجان، کردستان و آذربایجان‌ شرقی است.
 

نبود جاده دسترسی مناسب، نبودن امکانات رفاهی و بهداشتی متناسب با حضور گردشگران داخلی و خارجی و  عدم تبلیغات و معرفی این مکان یکی از دلایل ناشناخته ماندن آن است. علاوه بر این اثر جاذبه طبیعی شهرستان تکاب آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی منحصر به فردی از جمله قلعه اربابان، مسجد جامع تکاب، چمن متحرک دارد که متاسفانه تحت الشعاع اثر جهانی تخت سلیمان در این شهرستان واقع شده اند.


مسیر دسترسی

این چمن در ۱۵ کیلومتری شهر تاریخی تکاب در استان آذربایجان غربی ایران است و در سر راه تکاب به یولقون‌ آغاج بوده و نهایتا به تخت سلیمان می‌ رسد.

برای رفتن به چملی گول به آذربایجان غربی بروید و  یکی از دو راه زیر را برای رسیدن به آن انتخاب کنید:

۱ ) وارد جاده تکاب - بدرلو شده و بعد از روستای یلقون آغاج سراغ دریاچه را از مردم محلی بگیرید.

۲) وارد جاده همپا - بدرلو شوید و نرسیده به روستای قوشه بلاغ، جاده میانبر قوشه بلاغ به بدرلو  را در پیش بگیرید. پس از مدتی به روستای ویر می رسید که می توانید با کمک مردم محلی خودتان را به دریاچه که در یک کیلومتری روستاست، برسانید.

چون لجنزار و نیزار اطراف دریاچه را پوشانده، ورود به محدوده آن کمی مشکل به نظر می رسد اما از ضلع شرقی دریاچه راه باریکی شما را به محدوده و کناره های دریاچه می رساند.

این مکان زیبا و بی نظیر جاده دسترسی مناسب ندارد.


 

منابع:

mehrnews.com
fa.wikipedia.org
iraneasytravel.com
javaniha.com

هتل های شهر تکاب

هتلی ثبت نشده است.
حمید
1397-02-07 02:03
اقامتگاه دارد.چملی گول
شما هم می توانید در این مورد نظر دهید: