آبشار سد آیدوغموش

زمان بازدید:
آزاد
تعطیلی هفته
ندارد.
بلیط ورودی
1
بلیط اتباع خارجی
1
چکیده: آبشار سد آیدوغموش

آبشار سد آيدوغموش به فاصله تقريبي 25 كيلومتر در جنوب غربي شهرستان ميانه در استان آذربايجان شرقي، در شمال غربي ايران قرار دارد. اين سد با انگيزه بهره گيري از جريان سطحي رودخانه آيدوغموش كه از شاخه هاي اصلي رودخانه قزل اوزن مي باشد، طراحي شده است. رودخانه قزل اوزن درادامه مسير خود به رودخانه سفید رود كه به درياي خزر مي ريزد، مي پيوندد. اين سد به منظور توسعه و بهبود آبياري اراضي منطقه طراحي شده است.

در یکی از دره های فرعی اطراف سد آیدوغموش در یک طبیعت زیبا، آبشار مصنوعی توسط کانال های این سد بوجود آمده و منظره ی بی نظیری را پدید آورده است که در سال های اخیر مورد توجه خانواده های میانه ای واقع شده است، این آبشار فصلی بوده و ممکن است به علت بسته بودن کانال های این سد، آبشار قابل مشاهده نباشد.

مشخصات کلی
نام
آبشار سد آیدوغموش
سایر ویژگی ها
آبشار مصنوعی که توسط یکی از کانال های سد بوجودآمده مورد توجه است
پیشنهادات
بهترین زمان بازدید
بهار وتابستان
وسایل و تجهیزات مورد نیاز
وسایل پیک نیک
پیشنهاد ویژه
با توجه به خطرات و تلفات جانی که در این منطقه وجود دارد هر گونه احتیاط لازم است.
مسیر دسترسی
آدرس
آذربایجان شرقی٬ میانه٬ ۲۵ کیلومتری جنوب غربی میانه٬ سد آیدوغموش
امکانات
پارکینگ
ندارد.
بوفه
ندارد.
رستوران
ندارد.
متن کامل: آبشار سد آیدوغموش

یکی از مناطق گردشکری شهرستان میانه مناطق اطراف سد آیدوغموش  است . سد آیدوغموش در فاصله تقریبی  25 کیلومتر در جنوب غربی شهرستان میانه در استان آذربایجان شرقی و شمال غربی ایران قرار دارد. این سد از جریان سطحی رودخانه آیدوغموش که از شاخه های اصلی رودخانه قزل اوزن می باشد با انگیزه بهره گیری از آبهای سطحی ، طراحی شده است. رودخانه قزل اوزن درادامه مسیر خود به رودخانه سفید رود که به دریای خزر می ریزد، می پیوندد. این سد به منظور توسعه و بهبود آبیاری اراضی منطقه طراحی شده است. آب جمع آوری شده در پشت این سد  توسط کانال هایی به زمین های اطراف ، جهت آبیاری این زمین ها  انتقال داده می شود و  در یکی از دره های فرعی اطراف سد آیدوغموش در یک طبیعت زیبا، آبشار مصنوعی توسط یکی از این  کانال ها  بوجود آمده و منظره ی بی نظیری را پدید آورده است که در سال های اخیر مورد توجه خانواده های میانه ای واقع شده است، این آبشار فصلی بوده و ممکن است به علت بسته بودن کانال های این سد، آبشار قابل مشاهده نباشد .

آب این کانال از بالای صخره ای به ارتفاع حدود 30 الی 40 متری به پایین سرازیر می شود  ، که  باعث به جود آمدن آبشاری زیبا می شود  و در این بین آب در اثر برخورد به صخره ها و تشکیل قطرات ریز  باعث خلق رنگین کمان زیبا می شود . در ضمن آب این ابشار بسیار سرد می باشد و تقریبا قابل شنا کردن نیست ولی بر عکس آن آب دیگری که از کنار آن می گذرد بسیار گرم می باشد .موقعیت مکانی سد:

سد آيدوغموش به فاصله تقريبي 20 كيلومتر در جنوب غربي شهرستان ميانه در استان آذربايجان شرقي، در شمال غربي ايران قرار دارد.مسیر دسترسی به آبشار:

برای رفتن به این ابشار باید شما از جاده کنار  ایستگاه راه آهن و مجتمع فولاد به سمت راست  حرکت کنید و بعد از طی 22 کیلو متر به جاده خاکی که در سمت راست جاده  که موازی آن  کانال آبی نیز وجود دارد ، می رسید  ( البته قبل از آن یک راه خاکی  و تابلویی به متن پایاب سد آیدوغموش وجود دارد که آن به آبشار نمیرود و شما راه را باید ادامه دهید .) بعد از افتادن در جاده خاکی  و ادامه مسیر در میانه راه شما  به دو راهی میرسید و راه سمت راستی به آبشار ختم می شود.آب و هوای منطقه:

از نظر اقلیمی سرد و خشک میباشد.مکانهای گردشگری میانه:

پل دختر، مسجد سنگی ترک، قلعه دختر،  شهر سوخته کاغذ کنان، کاروانسرای جمال آباد، قلعه نجفقلی خان و...منابع:
arad60.blogfa.com
miyanehyab.com
miyanali.com
vom.ir

شما هم می توانید در این مورد نظر دهید: