پل دختر ملکان یا قیزلار کورپوسی

آدرس:
آذربایجان شرقی٬ ملکان٬ دهستان گاودول مرکزی٬ بین روستاهای قلعه چوق و قلی کندی٬ رودخانه «مردق»
چکیده: پل دختر ملکان یا قیزلار کورپوسی

پل دختر قلی کندی ملکان معروف به قیزلار کورپوسی

پل دختر قلی کندی ملکان که روی رودخانه «مردق» در دهستان گاودول مرکزی و بین روستاهای قلعه چوق و قلی کندی از توابع شهرستان ملکان قرار دارد به علت نوع طاق‌ها و ترکیب نمای سنگی و آجری ویژگی‌های خاصی دارد.قدمت این پل به دو دوره صفویه و قاجاریه برمی‌گردد. این پل در ایام تعطیلات و به‌خصوص ایام تعطیلات نورزی و بخصوص 13 بدر و روزهای تابستان از بزرگترین نقاط گردشگری و محل تفریح مسافران هم‌چنین اهالی شهرستان ملکان محسوب می‌شود.

این اثر در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۲۷۱۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مشخصات کلی
نام
پل دختر ملکان یا قیزلار کورپوسی
وجه تسمیه
چون الهه آب و باران در دوره ایران باستان زنی بنام آناهیتا بوده اکثر مناطق ایران دارای پل و قلعه ای بنام پل دختر یا قلعه دختر میباشند.
قدمت
دوره صفوی
بازسازی
دوره قاجار
ویژگی خاص
به علت نوع طاق‌ها و ترکیب نمای سنگی و آجری ویژگی‌های خاصی دارد.
پیشنهادات
بهترین زمان بازدید
بهار
مسیر دسترسی
آدرس
آذربایجان شرقی٬ ملکان٬ دهستان گاودول مرکزی٬ بین روستاهای قلعه چوق و قلی کندی٬ رودخانه «مردق»
امکانات
اقامتگاه
متن کامل: پل دختر ملکان یا قیزلار کورپوسی

قدمت این پل به دو دوره صفویه و قاجاریه برمی گردد که بازسازی آن در دوره قاجار انجام گرفته است. پل قیزلار دارای پنج چشمه (سه چشمه اصلی و دو چشمه فرعی) است . چشمه های اصلی برای گذر آب رودخانه بوده و چشمه های فرعی برای آبیاری اراضی کشاورزان مورد استفاده قرار می گرفته است که به علت تجمع خاک ناشی از رسوب آب رودخانه بسته شده است . پایه های پل سنگی بوده و خود پل با مصالح سنگی و آجری ساخته شده است . این پل با ابعاد تقریبی 49 متر طول و 5/5 متر عرض و ارتفاع 6 متر و مساحت 257 متر مربع، راه ارتباطی ماشینی دو روستای قلی کندی و شیخ بابا شهر ملکان می باشد. این پل از زمان ساخت به عنوان پل ارتباطی مورد استفاده قرارگرفته و به نام پل قلی کندی نیز بین مردم نامیده شده و در تملک وزارت راه وترابری می باشد. متاسفانه قسمت هایی از پل در سال های گذشته به دلیل شایع بودن این مطلب که درون ساختمان آن توسط سازندگان، طلا پنهان شده است؛ توسط عوامل انسانی و قسمتی از آجرهای طاق چشمه های فرعی به دلیل عوامل جوی و طبیعی تخریب شده بود که البته در سال 1383 عملیات مرمت بر روی آن انجام شده است و هم اکنون پل از نظر ایستایی به طور کامل سالم است.



منابع:
ostan-as.gov.ir
seeiran.ir
isna.ir

شما هم می توانید در این مورد نظر دهید: