منطقه حفاظت شده آینالو

چکیده: منطقه حفاظت شده آینالو

منطقه حفاظت شده ارسباران با وسعت 72 هزار هکتار در کناره های جنوبی رود ارس در شهرستان کلیبرواقع شده وبه عنوان مکان ذخیره ی بیوسفردریونسکو به ثبت رسیده است و از ارزشهای خاص گیاهی و جانوری برخوردار بوده و جاذبه گردشگری طبیعی ، تفریحی  و آموزشی ویژه ای دارد. ارسبار یا آرازبار و قره داغ یا قراچه داغ نامهایی بودند که جنگل ارسباران در دورانهای مختلف به آنها معروف بوده است. محدوده آینالو بخش بسیار کوچکی از منطقه ۸۰ هزار هکتاری حفاظت شده ارسباران می‌باشد که از شمال غربی به روستای وایقان و از جنوب شرقی به روستاهای بالان و بهروز منتهی می‌شود.کمپينگ و يا منطقة حفاظت شدة آينالو با مختصات جغرافيايي ۴۶ درجه و ۴۷ دقيقه طول شرقي و ۳۸ درجه و ۵۳ دقيقه عرض شمالي، در فاصلة ۴۵ کيلومتري شهر کليبر واقع شده است.
طبیعت این محدوده بسیار زیبا و سحرانگیز است و هر بیننده ای را بر سر ذوق می آورد. نخستین ویژگی برجسته اش دست نخوردگی و بکر بودن طبیعت آن است .
قدمت آن به پیش از عصر یخبندان می رسد و یکی از چند زیست بوم غنی بر روی کره زمین است. این منطقه پوشیده از جنگل ، استیپ و سایر پوشش های گیاهی است. آینالو منطقه کوهستانی و جنگلی سر سبزی است که طبیعت زیبایی دارد و دور تا دور ده ها هکتار از جنگلهای واقع در این منطقه توسط سازمان حفاظت از محیط زیست تور سیمی کشیده شده که به محلی برای نگهداری چندین گوزن جهت دید عموم و تکثیر و رها سازی در کل منطقه تبدیل شده است.

مشخصات کلی
نام
منطقه حفاظت شده آینالو
وجه تسمیه
برگرفته از نام روستایی که قصر آینالو در آن واقع است.
ارتفاع
1500 متر از سطح دریا ارتفاع دارد
ویژگی جغرافیایی
آینالو تنها بخشی از منطقه وسیع ارسباران است.
ویژگی جانوری
منطقه جنگلی آینالو در حقیقت منطقه نگهداری مارال ها و آهوهای وحشی است
ویژگی گیاهی
این منطقه پوشیده از جنگل ، استیپ و سایر پوشش های گیاهی است.
ویژگی خاص
ویژگی برجسته اش دست نخوردگی و بکر بودن طبیعت آن است . ویژگی مشخصه محدوده آینالو تعدد روزهای مه آلود است
پیشنهادات
بهترین زمان بازدید
بهار و تابستان و اوایل پاییز
وسایل و تجهیزات مورد نیاز
هر نوع تجهیزاتی که برای سفر چند روزه به منطق جنگلی- کوهستانی لازم است.
مکان های مشابه
جنگلهای ارسباران
نزدیک ترین جاذبه های گردشگری
قصر آینالو
مسیر دسترسی
آدرس
آذربایجان شرقی٬ خداآفرین٬ ۵۰ كيلومتري كليبر ٬ ۱۵ كيلومتري روستاي عاشقلو (ساحل ارس)
امکانات
رستوران در نقطه آغاز صعود
امانتداری در نقطه آغاز صعود
پناهگاه در مسیر
چشمه آب نوشیدنی در مسیر
نزدیکترین جاذبه ها و محل اقامت به منطقه حفاظت شده آینالو
متن کامل: منطقه حفاظت شده آینالو

ارسباران ناحیه کوهستانی وسیعی است در شمال آذربایجانشرقی، که از شمال کوه قوشا داغ در جنوب اهرتا رود ارس گسترده است. ارسباران در شرق با شهرستان مشکین شهر و مغان، در جنوب با شهرستان سراب ، و در غرب با شهرهای تبریز و مرند هم مرز است. در سال ۱۹۷۶، یونسکو۷۲،۴۶۰ هکتار از اراضی منطقه، در محدودهٔ '۴۰ °۳۸ تا '۸ °۳۹ شمالی و'۳۹ °۴۶ تا '۲ °۴۷ شرقی، را بعنوان ذخیره گاه زیست کره ثبت کرد.منطقه جلفا و ارسباران از نظر گياهشناسي بطور كلي جزء ناحيه اصلي اروپ - سيبري و بخش فرعي تر آن با نام هيركانين است كه از مغرب تا ارسباران و از مشرق تا جنگل هاي گلستان ادامه دارد و مساحت آن با درنظر گرفتن جنگل هاي ارسباران به 3 ميليون هكتار مي رسد.

اين منطقه حدود 50  كيلومتري شهر كليبر و در 15 كيلومتري روستاي عاشقلو (ساحل ارس) قرار دارد. آينالو منطقه كوهستاني و جنگلي سر سبزي است كه طبيعت زيبايي دارد دور تا دور ده ها هكتار از جنگلهاي واقع در اين منطقه توسط سازمان حفاظت از محيط زيست تور سيمي كشيده شده كه به محلي براي نگهداري چندين گوزن جهت ديد عموم و تكثير و رها سازي در كل منطقه تبديل شده است .پوشش گیاهی و جانوری آینالو

هر چند جاده منتهی به آینالو پر پیچ و خم بوده و برای رانندگان وسایل نقلیه همیشه خطرآفرین است، اما طبیعت بسیار زیبای آن که در میان کوههای سربه فلک کشیده و مملو از درختان وحشی قرار دارد، خستگی راه پر پیچ و خم را کاهش می دهد.

این منطقه پوشیده از جنگل ، استیپ و سایر پوشش های گیاهی است. جنگلهای منطقه علاوه بر تنوع عظیم گیاهی، عمده ترین گونه های پستانداران و پرندگان حمایت شده یا کمیاب را نیز در چتر حمایت خود دارد. منطقه جنگلی آینالو در حقیقت منطقه نگهداری مارال ها  و آهوهای وحشی است که از چند سال پیش به این منطقه آورده شده اند. همچنین این منطقه دارای پوشش جنگلی و مرتعی فراوانی بوده  که از جمله آنها می توان به: بلوط، ممرز، افرا، گیلاس وحشی، سرخدار، بارانک، نارون، ارس، گردو، گلابی وحشی، زالزالک، انار و ... اشاره کرد. در این منطقه گونه های جانوری دیگری که در تبعیت از کل اکوسیستم ارسبارانی است زیست می کنند.قصر آینالی

نام روستای آینالو از نام بنایی گرفته شده است که در دوره قاجار در این منطقه ساخته شده و اکنون ویرانه های آن باقی است. ظاهراً قصر به خاطر سقف فلزی، مانند آینه‌ نور را منعکس می‌ کرده است و مردم، که برای اولین بار شاهد چنین موردی می‌ شدند، آن را آینا لی (آینه ای) نامیده‌ اند. در حال حاضر تنها دیوارهای عمارت سالم مانده است. لازم به توضيح است كه روستاي تاريخي وايقان هم در همسايگي اين منطقه قرار دارد.

مارال ها و طبیعت آینالی

یکی از کارشناسان محیط زیست می‌گوید: با توجه به اینکه منطقه آینالی محل اجرای طرح احیای نسل مارال است همواره مورد بازدید گردشگران زیادی قرار می‌گیرد. متاسفانه این گردشگران به خاطر عدم رعایت اصول بهداشتی منطقه آینالی را به مرحله تخریب رسانده اند.

یک تحقق اخیر سه نقطه شهرستان کلیبر را با بالاترین توانمندی گردشگری مشخص کرده است. این سه مکان، که در مجاورت جاده کلیبر - عاشقلو (مسیر عباس آباد- آینالو - وایان) قرار گرفته‌اند، عبارتند ازقلعه بابک، دره مکیدی و آینالو. آینالو در بکرترین قسمت از بخش‌های جنگلی ارسباران قرار گرفته است. این جنگلها، به دلیل عدم حفاظت صحیح و احیانا تغییرات آب و هوایی، در حال حاضر به صورت پراکنده به شهرستان‌های کلیبر، جلفا، ورزقان، اهر محدود می‌شود. ویژگی مشخصه محدوده آینالو تعدد روزهای مه آلود است. به لطف همین شرایط خاص جنگل انبوه، علیرغم سطح نسبتاً پایین بارندگی (۴۵۰-۶۰۰ میلیمتر)، توانسته است از طریق بارش مخفی (مه-بارش) شکل بگیردسکنه روستای آینالو

درآغاز قرن بیستم میلادی آینالو یکی از ۱۷ روستای ارمنی نشین ارسباران بود. متعاقب مهاجرت ارمنیان به تبریز و تهران روستا مسلمان نشین شد. تا یک سال قبل ازانقلاب  تمام سکنه به شهر مهاجرت کردند. در سال ۱۳۷۰ هنوز دو خانواده، که بعد از انقلاب برگشته بودند، در روستا زندگی می‌کردند.آب و هوای منطقه

ارتفاع آن از سطح دريا در حدود 1500 متر است و اقليمي معتدل و کوهستاني دارد. آب و هواي آن در فصل بهار و تابستان مطبوع و دلپذير و زمستان آن سرد است.

اين ناحيه در تمام فصول بوسيله باران و برف مشروب مي گردد. نوسان حرارت آن زياد و زمستانش معمولاً سخت و شديد مي باشد، هر چند در مجاورت اقيانوس ها و درياها داراي زمستاني مطبوع تر و معتدل تر است. جنگل هاي ارسباران يا قراچه داغ كه در آذربايجان شرقي قرار گرفته است جزو جنگل هاي نيمه مرطوب بوده كه از جامعه بلوطستان و مشتقات آن، با درختان غالب اوري و ممرز تشكيل مي شود. پوشش گياهي در دو طرف رودخانه در ساحلهاي ايران و آذربايجان نسبتاً متنوع مي باشد. پوشش گياهي شامل نيزار، بوته زار و در برخي مناطق پوشش درختچه هاي گز مي باشد.امکانات رفاهی منطقه

سه چهار عدد كانتينر توسط سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري به اینجا آورده شده كه به صورت رايگان جهت استفاده در اختيار مسافران قرار ميگيرد. در کمپ آینالو بیش ار ۱۰ آلاچیق مخصوص پیک نیک و چادر زدن وجود دارد.

در کمپ امکانات خرید وجود ندارد و پیشنهاد می شود مایحتاج غذایی خود را از کلیبر تهیه کنید.

در بین راه کلیبر، کمپ گردشگری مکیدی وجود دارد که دارای امکانات خوبی است و امکان تهیه مایحتاج به صورت محدود تر از کلیبر در آن جا وجود دارد.

در صورت بارندگی سقف های تراس های اطراف عمارت می تواند شما را در امان دارد. شیر آب آشامیدنی در وسط روستا کنار جاده موجود است. امکان گرفتن اتاق یا خانه محلی تقریبا وجود ندارد.

دستشويي و سرويس بهداشتي موجود در اين مكان نیز  اصلاً تعريفي ندارد.موقعیت مکانی منطقه

این منطقه در ناحیه شمال غربی شهرستان کلیبر واقع گردیده است.اين منطقه در حدود 50 كيلومتري شهر كليبر و در 15 كيلومتري روستاي عاشقلو (ساحل ارس)قرار دارد.اين محدودة حفاظت شده از شمال غربي به روستاي وايقان و از جنوب شرقي به روستاهاي بالان و بهروز محدود ميشود.

این محدوده از شمال به اصلاندوز و از جنوب به شهرستان ورزقان و کلیبر و از غرب به جلفا  منتهی می شود.

يکي  دیگر از راههاي دسترسي به آينالو از طريق جادة پارس آباد - جلفا ميباشد.مسیر دسترسی به منطقه

جاده آينالو از طرف عاشقلو تماماً آسفالت هست فقط مسیر فرعي به خود آينالو كه حدود يك و نيم كيلومتر است خاكي است ولي از طرف كليبر تا روستاي اسكلو آسفالت و بقيه مسير خاكي است.منابع:
kaleybar.com
fa.wikipedia.org
dolan.ir
kouh.persianblog.ir
nasrnews.ir
hamgardi.com
seeiran.ir
ostan-as.gov.ir
kalouttravel.com
arasvt.ir
aryazamyn.com
 

شما هم می توانید در این مورد نظر دهید: