آرپا دره سی تبریز

چکیده: آرپا دره سی تبریز

آرپا دره‌ سی از مناطق خوش آب و هوای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان میدان‌ چای بخش مرکزی شهرستان تبریز واقع شده ‌است. این منطقه تاريخ پر رمز و رازي دارد و اکنون در حال تبديل شدن به يكي از تفرجگاه‌ هاي تبريز است. در این منطقه میتوانید از آب معدنی و نیز مکانهایی که برای نگهداری و پرورش اسب دایر هستند لذت برده و روز خوشی بگذرانید.

مشخصات کلی
نام
آرپا دره سی تبریز
وجه تسمیه
برگرفته از نام روستای آرپا دره سی در نزدیکی این منطقه
پیشنهادات
بخش های مهم برای بازدید
مکانهای نگهداری و پرورش اسب، آب معدنی
بهترین زمان بازدید
بهار و تابستان
تخمین مدت زمان بازدید
چند ساعت الی یک روز
مسیر دسترسی
آدرس
آذربایجان شرقی، تبریز، جاده قدیم اهر
امکانات
اقامتگاه در نقطه آغاز
چشمه آب نوشیدنی در مسیر
پوشش شبکه
نزدیکترین جاذبه ها و محل اقامت به آرپا دره سی تبریز
متن کامل: آرپا دره سی تبریز

آرپا دره سي با موقعيت خوب و جايگاه جغرافيايي ويژه اکنون به يكي از اصلي ‌ترين تفرجگاه ‌ها و پارك‌ هاي جنگلي تبريز براي استفاده عموم شهروندان و گردشگران تبديل شده است. طرح جنگل کاری آرپادره سی ‌تبریز با عنوان تفرجگاه آرپادره سی و پارک بزرگ جوانان آغاز شده است.  
خاک موجود در آرپا دره سی بسیار مناسب و مساعد برای کاشت است. این منطقه رس مناسبی دارد که همین موضوع از نکات قوت و یژگی های خاص آرپا دره سی است و برای تبدیل شدن به یک پارک جنگلی بزرگ مناسب است.
اين پارك بزرگ در دو فاز ايجاد شده كه يكي از اين بخش‌ها ۳۳۰ هكتار و ديگري در زميني به مساحت ۶۷‌هكتار ساخته شده است و درختانی مثل كاج، سرو، سوزني برگ، اقاقيا و سنجد كه در مواجهه با كم‌ آبي مقاومت بيشتري دارند در این منطقه کاشته شده است.
آب شرب، ۲۲ راه دسترسي در داخل پارك، ۶۰ آلاچيق در فاز ۶۷ هكتاري اين پارك ، نمازخانه و سرويس بهداشتي از اهم امكانات اين پارك میباشد.

 

اهمیت تاریخی منطقه
آرپا دره سي روزگاري منطقه ‌اي خوش آب و هوا و روستايي حاصلخيز بود. در اين منطقه روستاي پايان به‌ عنوان روستايي از توابع تبريز وجود داشت كه روزگاري از نظر آب و هوا، ميوه‌ و سرسبزي مشهور بود تا اینکه بيماري جذام به مردم اين منطقه سرايت كرد و بعد از كوچاندن بيماران جذامي تبريز و ديگر مناطق به اين منطقه و با معروف شدن آرپا دره سي به «دره بيماري ‌ها» كم ‌كم اين منطقه خشك و باير شد. در نهايت بيماران جذامي به منطقه بابا باغي منتقل شدند و آرپا دره سي نيز بدون استفاده و لم يزرع باقي ماند.
از سوي ديگر بر اساس برخي نوشته ها و شنيده‌ ها اين منطقه زماني محل اختفاي سلاح ‌هاي مشروطه خواهان بود. در زمان مشروطه آرپادره سي يكي از سنگرهاي باقرخان بود و چيزي كه اين روستا را پر اهمیت مي ‌كند، پنهان كردن سلاح ‌هاي مشروطه خواهان در آن است، به ‌طوريكه با ورود روس ‌ها به تبريز هر لحظه امكان داشت محل سلاح ها لو رفته و از دست بروند.
به همين دليل تصميم گرفته شد به كمك انسانها و ميسيونرهايي كه براي كمك به بيماران در روستاهاي «پايان» و «آرپا دره سي» به سر مي ‌بردند سلاح ‌ها به آنجا حمل و پنهان شود. بعد از اين موضوع بود كه آرپا دره سي به يك منطقه تاريخي در انقلاب مشروطه تبديل شد.


منابع:
ostani.hamshahrilinks.org
fa.wikipedia.org
donya-e-eqtesad.com
parks.tabriz.ir

ناصرطاهری (کاربر عضو نشده)
1397-11-11 14:02
سلام احترام درمورد روستای آرپادره سی به استحضاربرسانم بنابه گفته ای پدرم حاج مهدی هشتادسال سن داردویا ریش سفید حاج محمدعلی حدوداٌصدسال یابیشتر سن دارد می گویندکه بیماران جذامی را درروستای فعلی آرپادره سی نگهداری می کردن اشتباه است چون جای بیماران که نگهداری می شدن ازسمت غربی چسبیده به رودخانه آجی چای وازسمت شمال متصل به رودخانه وپل پایان یولی وازطرف جنوب و مشرق متصل به کو ه وپایان یولی بوده است بنابه گفته ای آنان ویا ریش سفیدان قدیمی اسم قدیمی روستای آرپادره سی (تازه کند ویا قاسم آباد )می گفتن که آن زمان ارباب این روستا بنام نصراله خان یاوری به دولت مالیات ویاعوارض پرداخت نکند اسم روستا را آرپادره سی نام گذاشته که خوب قانون را دوربزند اگراحتمالاٌ برای نگهداری وپنهان کردن اسلحه ومهمات مشروطه خواهان زمان بین بیماران جذامیان که دست اجانب نرسد شاید
شما هم می توانید در این مورد نظر دهید: