کول خرسان

دره ارواح

چکیده: کول خرسان

دره «کول خرسان» که «دره ارواح» یا «اشکفت زرده» نیز نامیده میشود، از مناطق گردشگری دزفول است. در فصل گرم تابستان درون این دره می توانید دمای زیر ۲۰ درجه را نیز تجربه کنید. جوشیدن چشمه های دیواره ای، این دره را به منطقه ای شگرف تبدیل نموده است. این دره دارای آب دائمی، آبشار، آبچکان، بیشه زار و انواع روییدنی های خاص منطقه می باشد.

مشخصات کلی
نام
تنگه کول خرسان
واژه شناسی
کول در زبان محلی به معنی دره است.
ویژگی گیاهی
سدر، پرسیاوشان، انجیر وحشی، انگور و سایر گیاهان بومی منطقه
پیشنهادات
بهترین زمان بازدید
تابستان
پیشنهاد ویژه
از غار موجود در این دره و حوضچه طبیعی آن نیز لذت ببرید.
مسیر دسترسی
آدرس
خوزستان، دزفول، ۲۵ کیلومتری دزفول به سمت شهیون
امکانات
امانتداری در نقطه آغاز
پناهگاه در مسیر
چشمه آب نوشیدنی در مسیر
متن کامل: کول خرسان

کول در زبان محلی به معنی دره است. مسیر ورودی دره پوشیده از درختان کنار یا سدر و نیز قسمتی پوشیده از نخل است. با گذر از پستی و بلندی های بسیار وارد تنگه زیبای کول خرسون خواهید شد. دهانه تنگه مملو از برگ های زیبای پرسیاووشان است. با برداشتن هر قدم جلوه های زیبا و متفاوتی روبرویتان نمایان می شود. گاه تنگه آنقدر باریک می شد که امکان عبور فقط یک نفر را دارد. دیواره های دو طرف گاهی در بالای سر به هم می رسند و گاه فقط روزنه باریکی دیده می شود. این دره در نهایت به رودخانه دز منتهی می شود و از آنجا با شنا یا قایق می توان به خشکی رسید. کول خرسون برای برنامه یک روزه و در فصل تابستان بسیار مناسب است.

اين دره بسيار زيبا ديواره هايي به ارتفاع بيش از دویست متر دارد كه در زمستان نسبتاً گرم و در تابستان بسيار خنك است، ديواره هاي آن پوشيده از گياهان سياووشان با آبشارها و آبچكان هاي بسيار زيبا، با انبوه نيزارها، درختان انگور و انجير وحشي است.
در بستر اين دره نهري دائمي جاریست که از چشمه هاي درون دره سرچشمه مي گيرند. هرچه جلوتر مي روي ديوارها بلندتر و آسمان پنهان تر مي شود؛ بستر اين دره شني و ماسه اي و سنگ ماسه اي است.
ترنم آب جاري دره، شرشر آبشارها و آبچكان ها، نواي پرندگان و رقص پروانه هاي رنگين بال دست به دست هم مي دهند و هم صدا و هم نوا موسيقي حيات را مي نوازند و سكوت دره را به آرامي مي شكنند براي رسيدن به محل كول، ازنظر زماني ازهرطرف كه وارد دره شوي حدود یک و نیم ساعت پياده روي را مي طلبد. اگر از محل كول، همراه و همدوش نهر آب شوي بعدازگذشت حدود دو و نیم ساعت به رودخانه خروشان دز با تنداب ها و گرداب هاي فراوانش مي رسي و اگر شناگر ماهر با تجهيزات كامل باشي همگام و همدوش دز خروشان سوار بر موج ها و تندآب ها و گرداب ها شده بعداز گذشت حدود سه و نیم ساعت به دزفول مي رسي.
ازديدني هاي دره كول خرسان درمنتهي اليه دره غاري قوسي شكل است که مانند يك تونل بوده و در انتهاي آن آبگيري به طول پنج متر و عرض سه متر است كه به رودخانه دز مشرف مي شود؛ عاشقان طبيعت پس از استراحت درهواي دل انگيز غار از آب اين حوضچه طبيعي كه در اصطلاح محلي به گهر معروف است براي شنا استفاده مي كنند.

با توجه به فصل گرما درخوزستان مي توان اشكفت زرده يا كول خرسان را يكي از پتانسيلهاي مهم در منطقه دزفول به شمار آورد.

 

موقعیت مکانی:
این دره در  ۲۵ کیلومتری شهرستان دزفول و در جاده این شهر به سمت شهیون نرسیده به بیشه بزان قرار گرفته است.

در کل براي دسترسي به اين مكان از دوطريق مي توان اقدام كرد ازطريق روستاي بيشه بزان درمنطقه شهيون و يا از روستاي پاقلعه درمنطقه شهيون و يا مي توان از يك طرف وارد دره شد و ازطرف ديگر آن خارج شد.

 

منابع:
khouznews.ir
isfahan.irib.ir

شما هم می توانید در این مورد نظر دهید: