قلعه نصوری سیراف

آدرس:
استان بوشهر، بندر سیراف (بندر طاهری)
چکیده: قلعه نصوری سیراف

قلعهٔ نصوری واقع در شهر بندر طاهری از توابع بخش مرکزی شهرستان کنگان یکی از اثرهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است.

«قلعهٔ نصوری» در ۲۵۰ کیلومتری خاور استان بوشهر قرار گرفته‌است. قلعهٔ نصوری به «قلعه شیخ» نیز مشهور بوده‌است، و متعلق به اوایل دورهٔ قاجاریه است. ساخت قلعه به امر شیخ جبار نصوری درحدود ۱۸۰ سال پیش انجام یافته و معمار آن علی اضعر شیرازی بوده‌ است. مصالح به کاررفته، سنگ‌های بزرگ و ملاط آن گل و گچ است. دَر ورودی قلعه از سمت جنوب و رو به خلیج فارس است که دارای دَر بزرگ چوبی با گل میخ و کنده کاری است.

مشخصات کلی
نام
قلعه نصوری سیراف
قدمت
دوره قاجار
سازنده
ساخت قلعه به امر شیخ جبار نصوری انجام یافته و معمار آن علی اضعر شیرازی بوده است .
پیشنهادات
آثار و نمونه های مشابه
سبک کار و تراش آن ها شبیه ستون های وکیل شیراز است .
مسیر دسترسی
آدرس
استان بوشهر، بندر سیراف (بندر طاهری)
امکانات
پوشش شبکه
از قلعه نصوری سیراف کجا بریم؟
متن کامل: قلعه نصوری سیراف

قلعهٔ نصوری در شهر بندر طاهری از توابع بخش مرکزی شهرستان کنگان قرار دارد و یکی از اثرهای تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است.شهر کنگان در 220 کیلومتری جنوب‌شرقی بوشهر در منطقه کوهستانی نار و کنگان قرار دارد. قلعه نصوری که به قلعه شیخ نیز مشهور است، متعلق به اوایل دوره قاجاریه است. این قلعه به دستور شیخ جبار نصوری در سال 1224 قمری ساخته شده است. مصالح به کار رفته در این قلعه نیز سنگهای بزرگ و ملاط آن گل و گچ میباشد.

قلعه داری گچبری‌های زیبایی بوده که 18 تابلو بسیار زیبا از مجالس شاهنامه فردوسی در ایوان باختری آن نقش بسته است. قلعه دارای درب بزرگ چوبی با گل‌ میخ و کنده‌کاری است. بعد از ورودی اصلی هشتی بزرگی وجود دارد که دارای 8 طاقچه ساده ‌است.

زمانی که از هشتی وارد حیاط بیرونی می‌ شوید، در جبهه شمالی آن یک ردیف پلکان به طبقه دوم منتهی می‌ شود و یک درب چوبی ساده، آن را به اندرونی وصل می‌ کند.در قسمت شرق نیز یک پلکان به طبقه دوم می‌ رود. در این طبقه یک ایوان با ستون‌ های سنگی و گچبری‌ های جالب وجود دارد.

این ایوان از طرف 5 در چوبی، به اتاقی راه می‌یابد که در غرب آن قرار دارد. در این اتاق گچبری با تزیینات گل و بوته وجود دارد که فاقد هرگونه تزیین است. این بنا دارای بادگیری همانند بادگیرهای ساختمان‌ های ساحلی خلیج فارس است و ویژگی معماری ساختمان‌ های قاجاریه را دارد.

این قلعه دارای ایوان ستون‌ داری در طبقه دوم می‌ باشد که تزیینات گچبری مربوط به همین قسمت است، همچنین سبک کار و تراش آنها شبیه ستون‌ های بازار وکیل شیراز است. گچبری‌ ها شامل شاخ و برگ گل و بوته، فرشتگان و پرندگانی است که بر رونق و زیبایی قلعه افزوده ‌است.
سنگ‌ ها و گچ‌ های موجود در حیاط قلعه نیز، نشان از مرمت و بازسازی دوباره قلعه را می‌ دهد.
 
منابع:
fa.wikipedia.org
irantraveller.ir

هتل های شهر بندر کنگان

هتلی ثبت نشده است.
شما هم می توانید در این مورد نظر دهید: