گنبد کبود مراغه

آدرس:
آذربایجان شرقی٬ مراغه، خیابان موسوی
زمان بازدید:
صبح الی عصر
بلیط ورودی
20000
بلیط اتباع خارجی
80000
چکیده: گنبد کبود مراغه
در اين برج، كتيبه اي كه تاريخ بناي آن را معلوم نمايد وجود ندارد ولي كارشناسان آن را مربوط به دوره سلجوقي دانسته و تاريخ بناي آن را به سال پانصد و نود و سه نسبت مي دهند. درنمای ان تکه های کاشی بسیار نفیسی همانند نگین در میان رده های اجرچینی نشانده شده است. چون نسبت کاشی به آجر کم است، بسیار زیبا در آمده است. اين برج، 10 ضلعي است و هر ضلع این گنبد بیش از شش متر است. تزیینات به‌ کار رفته در این بنا در مقایسه با سایر بناهای دوره سلجوقیان و ایلخانان مغول کم‌ نظیر است.

این بنا در ۱۵ دی ۱۳۱۰ به شماره ۱۳۵ در آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
مشخصات کلی
نام
گنبد کبود مراغه
قدمت
سلجوقیان و ایلخانیان
سبک معماری
شیوه رازی
ویژگی خاص
از نظر تزیینات از بناهای کم نظیر میباشد.
پیشنهادات
بهترین زمان بازدید
صبح تا عصر
مدت زمان بازدید
نیم ساعت
آثار و نمونه های مشابه
گنبد های مراغه از نظر شیوه معماری
نزدیکترین جاذبه های گردشگری
برج مدور مراغه
پیشنهاد ویژه
بازدید از ساعت آفتابی این مجموعه.
مسیر دسترسی
آدرس
آذربایجان شرقی٬ مراغه، خیابان موسوی
امکانات
دستشویی
اقامتگاه
رستوران
بوفه
پوشش شبکه
از گنبد کبود مراغه کجا بریم؟
متن کامل: گنبد کبود مراغه
گنبد کبود برجی است کبود و زیبا که به شکل منشوری ده وجهی می باشد. پهلوهای این برج دارای طاق نما و حاشیه کاری و دندانه است و در کناره آن پایه های ستون مانندی ساخته شده است. این برج نظیر دیگر برج های مقبره دار، دو طبقه است.
 
این گنبد کهن ترین ارامگاه برجی در مراغه است،که به نادرست انرا گور مادر هولاکو می دانند.به عقيده "آندره گدار" تاريخ بناي برج بايد مربوط به قبل از هلاكو بده وشاید سالها پیش از یورش مغولان ساخته شده باشد.این برج،ده پهلوست وبا مهارت ویژه ترک بندی شده است. درنمای ان تکه های کاشی بسیار نفیسی همانند نگین در میان رده های اجرچینی نشانده شده است.چون نسبت کاشی به اجر کم است،بسیار زیبا در امده است.

مساحت آن 80 متر مربع با سردابه و زیربنای آن 50 متر مربع است.گنبد کبود از بناهای دورهٔ سلجوقیان در شهر مراغه می‌باشد.

قسمت پایین، سرداب مخصوص دفن میت و بالایی اتاقی است مزین به گچ بری و کاشی نوشته. اتاق سقف بلندی دارد که گنبد آن فرو ریخته و قسمت اعظم گچ بری و تزیینات و نوشته های آن نیز از بین رفته است

پهلوهای این برج دارای طاق نما و حاشیه کاری و دندانه است و در کناره آنها پایه‌های ستون مانندی ساخته شده است.این پایه‌ها مانند سطح بیرونی طاق نماها، با تزئیناتی مرکب از آجر و سفال و کاشی فیروزه‌ای رنگ در طرح‌هایی هندسی، به شکل بدیع آرایش شده‌اند.این برج نظیر دیگر برج‌‌های مقبره دار دو طبقه است. قسمت پایین، سرداب مخصوص دفن میت است و قسمت بالایی، اطاقی مزین به گچبری، کاشی و نوشته، می‌باشد.اتاق، سقف بلندی دارد که گنبد آن فرو ریخته و قسمت اعظم گچبری و تزئینات و نوشته‌های آن نیز از بین رفته است.داخل بنا، دور تا دور زیر گنبد بر حاشیه‌ی پهن از گچ، با خط نسخ قسمتی از آیه اول سوره 67 قرآن کریم نوشته شده است. اندازه قبر که منسوب به مادر هلاکو است و زیر گنبد قرار دارد، از حد معمول بزرگ‌تر است.تاریخ بنا با توجه به نظرات مختلفی که در مورد صحت وجود قبر مادر هلاکو، در این گنبد مطرح است، احتمالا در فاصله سال‌های 582 و 652 می‌اشد.
در قسمت فوقانی هر طاق‌نما 3 ردیف مقرنس دیده می‌شود. کاشی‌های فیروزه‌ای،‌ تقریباً به همان ترتیبی که بر تمام سطوح نمای خارجی دیوارها به کار رفته این قسمت را نیز آذین کرده است.گنبد کبود از نظر ترکیب کلی مشابه سایر مزارهای موجود در مراغه است، به این معنی که مرکب از شبستانی است مرتفع بر زیربنایی که از سنگ ساخته شده و سردابی در میان دارد.کتیبه‌ای که داخل شبستان بالایی، گلوگاه گنبد را دور می‌زند به خط ریحان بر نوار پهنی از گچ سفید گچبری شده است. در سرداب عمارت سنگ یکپارچه‌ای وجود دارد که در دیوار ساختمان کار گذاشته شده و متعلق به ساختمان اولیه است.
 
در زواياي 10 گانه آن ستوني مدور با تزئينات تخميري تعبيه شده كه تا زير طاق هاي موجود ادامه مي يابد. زير قوس طاق نماها به سه رديف مقرنس ساده و تزئينات پركار معقلي زيبا زينت يافته است. در زير گنبد کبود از داخل يك حاشيه از كتيبه گچ بري به خط نسخ، آياتی از قرآن مجيد به چشم مي خورد. از ساير تزئينات داخل مقبره اعم از گچ بري ها و نقاشي ها آثار كمي برجاي مانده است. در زير اتاق اصلي برج نيز سردابه كوچكي وجود دارد.
 
گنبد کبود از بناهای دوره سلجوقیان در شهر مراغه می‌باشد. تزیینات به‌ کار رفته در این بنا در مقایسه با سایر بناهای دوره سلجوقیان و ایلخانان مغول کم‌ نظیر است. درباره زمان احداث گنبد کبود نظرات دیگری نیز وجود دارد؛ عده‌ ای آن‌ را مربوط به‌ زمان مغول می‌دانند و عده‌ ای تاریخ بنای برج را مربوط به قبل از هلاکوخان ذکر کرده‌اند.
 


منابع:

eatc.ir:90
mycityads.ir
fa.wikipedia.org
tishineh.com
citypedia.ir
anobanini.ir
makanbin.com
شما هم می توانید در این مورد نظر دهید: